Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wybór odpowiedniej bramy nastręcza wiele trudności, rozwiązań jest coraz więcej. Jedym z nich jest brama samonośna. O czym warto wiedzieć decydując się na takie rozwiązanie? Czym brama przesuwna, szynowa rożni się od tej samonośnej?

Przede wszystkim w bramach przesuwnych konieczne jest zainstalowanie specjalnych prowadnic, które muszą być przytwierdzone do podłoża. Podłoże pod takie prowadnice musi być dobrze wyrównane i odpowiednio przygotowane, w przeciwnym razie pojawią się problemy z płynnym przesuwaniem bramy. W dolnej części bramy znajdują się specjalne rolki, które zbierają nadmiar zabrudzeń. Rolki poruszają się zaś po szynie. Wszystko działa sprawnie, do momentu pierwszych opadów śniegu, wówczas swobodne otwieranie może być utrudnione – śnieg i zalegający lód skutecznie może tą czynność wręcz uniemożliwić. Na tym tle dobrze prezentuje się rozwiązanie tj. brama przesuwna – ponieważ sama brama nie wymaga zamontowania żadnych prowadnic.

Brama samonośna przesuwa się wyłącznie na rolkach, co niemożliwa gromadzenie się tam zanieczyszczeń (nie ma szyny). Rozwiązanie jest zdecydowanie droższe, ale wygodniejsze. Skrzydło bramy przesuwnej samonośnej musi mieć jednak przeciwwagę (która stanowi zwykle około 45 % długości bramy) co wymaga też więcej miejsca. Skrzydło b
ramy samonośnej jest mniej zawodne, przesuwa się ono wjazdem i nie ma najmniejszego kontaktu z podłożem (zwykle odległość od niego to 5 do 10 cm)). Dzięki temu zalegające liście czy lód nie przeszkadzają w otwieraniu/zamykaniu się bramy. Ze względu jednak na wspomniane rozmiary bramy, jest ona zdecydowanie cięższa od tej tradycyjnej szynowej. Z tego tez powodu lepiej wyposażyć ja w napęd automatyczny.
System automatyczny daje możliwość wyposażenia bramy samonośnej w rozmaite dodatkowe mechanizmy (czujniki czy fotokomórki). Pozwala to na zatrzymanie już uruchomionej bramy w każdym przypadku kontaktu z przeszkodami niespodziewanym wejściem dziecka w jej światło.

Żeby wybrać odpowiednio bramę warto zwrócić uwag na to, jak często będzie otwierana. Bramy samonośne szczególnie dobrze 'spisują' się na obiektach dużych, o charakterze przemysłowym. Warto zdawać sobie sprawę, że napęd automatyczny wymaga odpowiedniej konserwacji. Zwłaszcza przed okresem zimowym koniecznie trzeba go zabezpieczyć przed mrozem.

brama szynowa

brama samonośna


fot. www.ogrodzenia.wroclaw.pl


Zobacz też:
Materiały do ogrodzeń
Siatka pleciona, zgrzewana czy panele. Jakie ogrodzenie wybrać?
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia działki?
Ogród

0 komentarze:

Prześlij komentarz