Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Na blogu pojawił się już post o ciekawych pomysłach architektów japońskich. Tym razem zobaczymy, co tworzą nasi rodzimi architekci z Gdańska. Kiedy Portal Village of Joy opublikował listę 50 najbardziej oryginalnych budynków świata okazało się że nasz Krzywy Domek z Sopotu zajął pierwsze miejsce. Pomysłodawca wyglądu wyjętego prosto z bajki swoje projekty oparł o rysunki Jana Szancera.


Blisko pół wieku Jan Maria Szancer był współtwórcą bajek wydawanych w Polsce. Ponad 240 książek bazowało na jego ilustracjach. Wielopokoleniowy uczestnik naszego życia, naszych dzieci i wnuków. Nic tak nie rozwija wyobraźni dziecka jak dobra bajka, podana w odpowiedniej oprawie. Ilustracja dorasta w nich do miary współautora. Wyczulenie dziecka na piękno przekłada się potem na całe jego życie.


Twórcami Krzywego Domku z Sopotu jest Pracownia Architektoniczna Szotyńscy. Ponad dwudziestoletnia działalność i liczba oraz jakość projektów jest doskonałą wizytówką tej firmy. Zaprojektowane przez nich obiekty nie tylko wyróżnia niepowtarzalny wygląd, ale stają się wzorem w środowisku architektów na całym świecie. Pracownia zajmuje się nie tylko budynkami użyteczności publicznej, przemysłowej, czy sportowej. Przygotowują również projekty budownictwa mieszkaniowego, zajmują się urbanistycznym projektowaniem wnętrz zapewniając również nadzór autorski i inwestorski. Duże uznanie w środowisku architektów zdobył oddany w czerwcu ubiegłego roku hotel Fahrenaj w Gdańsku. Hotel nawiązuje swoim kształtem do korony z herbu miasta adaptowanej do bajek Brzechwy. W przypadku hotelu bajka staje się realną budowlą. 
 

Krzywy Domek pojawił się na deskach kreślarskich Pracowni Państwa Szotyńskich w 2001 roku. Pracownia podaje, że oprócz Jana Sznacera duży wpływ na ich inspirację miał też mieszkający kiedyś w Sopocie szwedzki grafik, Per Oscar Gustav Dahlberg. Budowę Krzywego Domku ukończono w 2004 roku. Budynek od początku przyciągał urokiem magii, obrazem jak ze snu. Takie miał spełniać zadanie. Jako budynek wielofunkcyjny łączy świat biznesu ze światem kultury i sztuki. 

 

Co dzień odwiedza go mnóstwo osób, w celach biznesowych, konsumpcyjnych, zdrowotnych czy po prostu na zakupy. Mieszczą się tu biura firm różnych gałęzi biznesu, gabinety kosmetyczne, medyczne, sklepy. Wieczorem Krzywy Domek tętni życiem. Tutejsze kluby, puby, gwarantują bogaty repertuar imprez, a wysoki poziom i różnorodność zaplecza gastronomicznego zadowolą wszystkie gusta, te wyszukane i te tradycyjne.


Budynek jest też siedzibą regionalnych stacji radiowych. Powierzchnia 1 592 m² to może niewiele w porównaniu z budowanymi obecnie galeriami handlowymi. Dla porównania łódzka Manufaktura ma powierzchnię 270 000 m². Z pewnością jednak Krzywy Domek ma swój urok który niczym magnes przyciąga odwiedzających. Tym którzy nie mogą wybrać się do Sopotu polecam wirtualne zwiedzanie Krzywego Domku na stronie: http://krzywydomek.info/przewodnik-po-krzywym-domku/wycieczka-po-krzywym-domku.html

fot.
1. www.jarmila09.files.wordpress.com
2., 3. wikipedia
4. www.krzywydomek.info
5. www.muratorplus.pl
Zobacz też:
Orginalna architektura Da-me
Gotowe projekty domów - jak wybrać idealny projekt
Tradycyjnie wykonane domy z bali
Budowle w technologii Earthship

0 komentarze:

Prześlij komentarz