Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Dach to niezmiernie ważny element konstrukcji budynku. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się wątpliwości, jakiego kształtu być powinien – płaski, stromy, dwuspadowy czy czterospadowy. Wybierając gotowy projekt domu zwraca się uwagą także na obecność dodatkowych lukarn, zwiększających oświetlenie powierzchni. Każdy typ dachu, jeśli zostanie starannie wykonany może zadowolić swych mieszkańców. Warto przytoczyć najistotniejsze wady i zalety poszczególnych kształtów dachów, aby ułatwić decyzję co do jego pożądanej geometrii.

Koszt
Koszt budowy dachu, to niewątpliwie podstawowa kwestia, brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Cena materiału więźby dachowej oraz pokrycia jest ściśle związana z projektem. Projektanci opracowują wstępny kosztorysy wykonania dachu. Dwuspadowy prawie zawsze okazuje się tańszy od dachu czterospadowego. Im wyższy poziom zaawansowania kształtu dachu, tym większy budżet trzeba na jego wykonanie przeznaczyć. Dach czterospadowy wymaga więcej elementów drewnianych, kalenic, rynien i rur spustowych. W jego przypadku wzrasta ilość niezbędnych detali konstrukcyjnych i izolacyjnych. Warto też dodać, że nie na każdej więźbie można położyć ten sam rodzaj pokrycia dachowego, ze względu na różny ciężar. W czasie pokrywania dachu dwuspadowego chociaż powstaje mniejsza ilość odpadów związanych z docinaniem dachówek, trzeba liczyć się z koniecznością zakupu dachówek wykończeniowych. Według ekspertów zajmujących się kalkulacją kosztów postawienia dachów, dach czterospadowy jest szacunkowo droższy od dwuspadowego o 30% - 50%.Dach dwuspadowy

Pracochłonność i powierzchnia użytkowa
Czas postawienia dachu oraz materiałochłonność także wpływają na koszt budowy. Bardziej skomplikowany dach czterospadowy wymaga większego nakładu pracy. Dachy dwuspadowe posiadają dwie skośne połacie. Ich konstrukcja należy do najprostszych w wykonaniu. Mogą być to dachy krokwiowe lub krokwiowo-jętkowe. Tanim rozwiązaniem dachu dwuspadowego są wiązary drewniane o łatwym montażu zazwyczaj bezpośrednio na placu budowy. Warto dodać, że przy zastosowaniu dźwigarów drewnianych odchodzą koszty związane z wykonaniem stropu. Pas dolny dźwigara to jednocześnie strop poddasza. Połacie dachu mogą tworzyć poddasze użytkowe, jeśli pozwala ku temu kąt nachylenia połaci i wzniesiona odpowiednio wysoka ścianka kolankowa, która zapewnia „podniesienie” poddasza. Powierzchnia użytkowa ograniczona jest jedynie w dwóch kierunkach. Bezpośrednio przy połaciach można wykorzystać przestrzeń do umieszczenia niskich szafek, komód, łóżek. Z kolei dach czterospadowy, czyli dach o czterech skośnych połaciach najczęściej o tym samym kącie nachylenia, z powodu większej ilości skosów, posiada mniejszą powierzchnię użytkową. Dach może być wykonany na bazie dowolnej konstrukcji. Często dwie większe połacie dachu są w kształcie trapezu, a dwie mniejsze w kształcie trójkąta. To znacznie utrudnia funkcjonalność pomieszczeń. Takie poddasze wymaga znacznie wyższej ścianki kolankowej niż w przypadku dachu dwuspadowego.Dach czteropadowy

Oświetlenie
Oświetlenie poddasza to kolejna ważna kwestia do przeanalizowania. W projekty domów o dachach czterospadowych wykorzystuje się różnego formatu i dowolnej wielkości okna połaciowe. Okna z powodu ich umiejscowienie muszą być rzetelnie montowane z zastosowaniem specjalnych uszczelek. Zdarza się, że niestarannie wstawione okna połaciowe przeciekają. Dobrym rozwiązaniem, choć też związanym z dodatkowymi kosztami są lukarny, czyli nadbudówki na dachu z pionowo umieszczonym oknem. Pozwalają one nie tylko wprowadzić światło, ale także powiększa pomieszczenie, zyskując przestrzeń o pożądanej wysokości powyżej 1,9 m. Dzięki temu można swobodnie podchodzić do okna, a w jej wnęce zmieszczą się także meble. W przypadku dachu dwuspadowego istnieje możliwość tańszego rozwiązania. Aby oświetlić poddasze można wybrać wariant domu ze zwykłymi oknami umieszczonymi wyłącznie w ścianach szczytowych, bez konieczności wstawiania okien połaciowych.

Dach to niemały wydatek podczas budowy domu. Zanim rozpocznie się przedsięwzięcie, należy rozważnie wybierać jego formę. Dobrze jest zestawić i przemyśleć wady oraz zalety różnych typów dachów. Trzeba porównać czas eksploatacji i sprawdzić rodzaj materiału pokrycia odpowiedniego do warunków klimatycznych w miejscu budowy domu. Należy także dowiedzieć się, czy działka nie znajduje się na obszarze, na którym obowiązują konkretne przepisy związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mogą one jasno określać dane dotyczące: wysokości budynku, typu dachu, kąta nachylenia połaci, a nawet koloru elewacji czy dachówki. Na takim terenie inwestor zobowiązany jest wybrać projektu, spełniający obowiązujące normy.

Źródło zdjęć: http://extradom.pl

Zobacz też:
Jak zabezpieczyć dach przed skutkami zimy
Rodzaje i ceny pokryć dachowych
Jak wybrać pokrycie dachowe
Dachówka ceramiczna czy blachodachówka? Co wybrać?
Dachy i pokrycia dachowe: ceny, oferty, ogłoszenia

0 komentarze:

Prześlij komentarz