Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

O zaletach ogrzewania bazującego na grzejnikach gazowych z zamkniętą komorą spalania można pisać długo. Możliwość indywidualnego starowania ogrzewaniem w zależności od potrzeb, brak instalacji kominowej i wentylacyjnej itp. Wśród producentów grzejników z zamkniętą komorą grzewczą króluje czeska Mora i mniej znana, również czeska Karma oraz od niedawna włoski Fondital. Zamknięta komora spalania w przepływowych ogrzewaczach wody oraz kotłach jedno lub dwu funkcyjnych jest dość powszechnym rozwiązaniem wśród niemal wszystkich producentów tego rodzaju urządzeń.Podstawową zaletą urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania jest gwarancja bezpieczeństwa dla ich użytkowników. Odizolowanie komory spalania od pomieszczenia, w którym jest instalowane, powoduje, że powstałe podczas spalania gazy w całości wychodzą na zewnątrz, przez co nie ma niebezpieczeństwa zatrucia mieszkańców tlenkiem węgla, tak jak to zdarzało się w przypadku wadliwej instalacji kominowej i braku sprawnych otworów wentylacyjnych. Dodatkowo powietrze niezbędne do spalania gazu jest pobierane z zewnątrz przez co w pomieszczeniu nie jest duszno. Zwarta i niewielka budowa wymiennika ciepła, oraz wstępne podgrzanie pobieranego do spalania powietrza poprzez jego przejście przez rurę powietrzno-spalinową wpływa bezpośrednio na wysoką sprawność energetyczną urządzenia. 


Urządzenia do ogrzewania wody gazem oparte o zamkniętą komorę spalania mogą być montowane w bliskiej obecności mebli, nawet w zamkniętych szafkach jak również w pomieszczeniach o niskiej kubaturze. Nie dotyczą więc jej przepisy dotyczące urządzeń z otwartą komorą spalania. Nie ma konieczności budowy komina. Rura powietrzno-spalinowa może być zarówno w dachu jak i przechodzić bezpośrednio przez ścianę na zewnątrz budynku. Przy dłuższych rurach zaleca się ogrzewacze korzystające nie z systemu
grawitacyjnej wymiany powietrza, ale zaopatrzone w dodatkowy wentylator. Są wykonywane również kotły kondensacyjne, ale zazwyczaj w Polsce nie cieszą się one powodzeniem.


Ceny podgrzewaczy są uzależnione w zależności od rodzaju podgrzewacza i zakresu zastosowanej w nich automatyki i zabezpieczeń. Dużo łatwiej dostosować w nich temperaturę i ciśnienie pobieranej wody.Ogrzewanie domu gazem jest przede wszystkim wygodne. Z pewnością tańsze jest drzewo lub węgiel. Zastosowanie gazu LPG lub CNG do czasu zniesienia akcyzy dla wykorzystywania ich na cele mieszkaniowe nie jest już tak opłacalne. Stosuje się je za to w domkach kempingowych i kontenerach mieszkalnych. 

Podobno w listopadzie br. rząd ponownie ma zająć się obniżeniem cen gazów skroplonych, których cena w innych krajach Unii Europejskiej nie jest tak wysoka. Firmy zajmujące się sprzedażą gazów skroplonych często fundują odbiorcom różne promocje zachęcające do zdecydowania się na ten rodzaj paliwa. Niektóre firmy zakładają dodatkowe instalacje do tankowania własnych pojazdów.

fot.
1) www.konkret2.com
2) www.marax.pl
3) www.kominy.org
4) www.spiroflex.com.pl

Zobacz też:
Materiały opałowe
Grzejniki
Instalacje grzewcze
Tanie ogrzewanie domu
Energooszczędne ogrzewanie elektryczne. Piece akumulacyjne

1 komentarze:

Unknown pisze...

Każdy system grzewczy, ogrzewanie domu itd powinny mieć coś takiego bo to wygodne i ekonomiczne ;) z moich doswiadczen -30%

Prześlij komentarz