Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Gładź gipsowa zaliczana jest do wiodących materiałów budowlanych pozwalających uzyskać gładkie powierzchnie ścian i sufitów. Dzięki niej przeprowadza się kosmetykę chropowatych tynków oraz poziomuje nierówne podłoża. W szybkim tempie, przy nakładzie niewygórowanych kosztów zapewnia estetyczny efekt malowanych bądź tapetowanych następnie powierzchni.

Położenie gładzi gipsowej w domu nie wymaga wynajęcia fachowca, można pokusić się o samodzielne wykonanie. Kilkukrotne pokrywanie ścian jest jednak dość pracochłonne, a późniejsze szlifowanie bez pomocy bezpyłowych urządzeń uciążliwe w sprzątaniu. Jeśli już decydujemy się osobiście zająć kładzeniem gładzi, zadbajmy o precyzyjną dokładność. Wszelkie niedociągnięcia są później wyraźnie widoczne zwłaszcza w intensywnym oświetleniu. Położenie gładzi rozpoczynamy od przygotowania podłoża, w tym: pozbycia się starej farby, wypełnienia większych nierówności gipsem szpachlowym oraz zagruntowania. Warto zabezpieczyć naroża zewnętrzne okien, ścian, kolumn czy drzwi aluminiowymi narożnikami, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas codziennej eksploatacji. Przed kładzeniem gładzi należy rozplanować lokalizację przyszłych gniazdek elektrycznych, puszek i kontaktów, wywiercić na nie otwory oraz osłonić końce przewodów.

Przeważnie nakłada się dwie, trzy warstwy gładzi gipsowej. W sprzedaży dostępna jest zarówno tradycyjna sypka jak i już rozdrobiona gotowa gładź o dość gęstej konsystencji. Na opakowaniu podane są proporcje gipsu i wody potrzebne do uzyskania pożądanej masy. Aby uzyskać jednorodną mieszaninę bez grudek najlepiej użyć wiertarki zaopatrzonej w mieszadło do gipsu. Po wykorzystaniu przygotowanej gładzi w pojemniku, wiadro powinno zostać wyczyszczone z pozostałego stwardniałego gipsu, aby następna porcja nie ulegała szybszemu związaniu. Do położenia wyrównawczej warstwy stosuje się długie pace (minimum 40cm), umożliwiające wykonanie pracy w jak największym polu. W przypadku gipsowania ściany przesuwamy pacą masę w kierunku od dołu do góry, a następnie półkolistymi ruchami ją rozprowadzamy i wyrównujemy. Każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej i poprzedzona szlifowaniem nierówności papierem ściernym, pacą z siatką do szlifowania lub szlifierką z pochłaniaczem pyłu. Mimo iż gładź gipsowa nie jest szkodliwa dla zdrowia, dla komfortu pracy lepiej zaopatrzyć się w maskę przeciwpyłową oraz okulary ochronne. Nie zaleca się stosowania między warstwami gruntu, dopiero przed malowaniem należy pokryć nim ściany i sufity. Szlifuje się każdą wyschniętą warstwę do uzyskania gładkiej powierzchni. Pierwsza warstwa nie musi być idealna, wystarczy wstępnie pozbyć się wypukłych nierówności, wklęsłe ubytki zostaną wypełnione drugą warstwą. Aby nie przeoczyć drobnych niedoskonałości, konieczne jest dobre oświetlenie padające pod kątem ostrym na szlifowaną powierzchnię, tak by nierówności tworzyły cienie.

Gładź gipsowa najczęściej stosowana jest na tynk cementowy, wapienno-cementowy oraz gipsowy. Może być położona bezpośrednio na keramzytobeton, mury z ceramiki bądź sylikatu bez wcześniejszego tynku. Wyjątek stanowi beton komórkowy, którego perforowana powierzchnia nie powinna być od razu pokrywana gładzią.

0 komentarze:

Prześlij komentarz