Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Kuchenki indukcyjne zostały wprowadzone na nasz rynek stosunkowo niedawno, ale szybko stały się popularne i modne, szczególnie w domach o nowoczesnych wnętrzach. Opinii na temat kuchenek tego typu jest wiele i jak zazwyczaj są bardzo podzielone. W tym artykule postaram się przytoczyć najczęściej wymieniane wady i zalety kuchenek indukcyjnych.

Zasada działania kuchenek indukcyjnych

Żeby lepiej zrozumieć wady i zalety kuchenek indukcyjnych powinniśmy najpierw poznać zasadę ich działania. W płycie kuchenek tego typu nie ma spirali grzewczych (jak w tradycyjnych kuchenkach elektrycznych), tylko obwód, który generuje pole magnetyczne. Pole magnetyczne samo w sobie nie podgrzewa otoczenia, więc płyta pozostaje zimna. Dopiero, gdy na płycie położymy odpowiedni garnek, wtedy pole magnetyczne oddziałuje na materiał, z którego garnek jest wykonany i energia pola przekształcana jest na ciepło. Inaczej mówiąc, w kuchenkach indukcyjnych to nie płyta grzeje, a sam garnek.

Zasadę działania kuchenek indukcyjnych dobrze obrazuje poniższa grafika ze strony Focus.pl:

Zasada działania kuchenek indukcyjnych

Zalety kuchenek indukcyjnych

W związku z tym, że płyta pozostaje zimna (może się po pewnym czasie rozgrzać przez kontakt z gorącym garnkiem), kuchenki indukcyjne są bardziej bezpieczne w użytkowaniu, szczególnie dla dzieci. Nawet, jeżeli kuchenka zostanie włączona przez przypadek, to nie wytwarza ciepła (o ile nie ma na niej garnka) ani nie ulatnia gazu. Oczywiście w trakcie gotowania sam garnek staje się gorący, więc ta zaleta nie ma wtedy znaczenia.

Kuchenna płyta indukcyjna - źródło: aga-dom.plPonadto, energia elektryczna wykorzystywana jest bezpośrednio na ogrzewanie garnka. Nie ma więc strat ciepła związanych z ogrzewaniem zbyt dużej powierzchni. To powoduje, że kuchnie indukcyjne są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu, a potrawy mogą być przygotowywane szybciej niż w przypadku innych kuchenek (chodzi oczywiście o samo rozgrzanie, zagotowanie wody, etc. Są potrawy, które muszą się gotować przez określony czas i czas gotowania nie może ulec przyspieszeniu).

Kolejną zaletą jest łatwiejsze utrzymanie czystość. Płyta kuchenki indukcyjnej pozostaje zimna, nawet podczas użytkowania, więc to co skapnie z naczynia nie przypala się.

Zaletą kuchenki indukcyjnej w porównaniu z kuchenką gazową jest też brak spalin, które w kuchenkach gazowych powodują tłusty osad na meblach kuchennych.

Wady kuchenek indukcyjnych

Jeżeli chcemy efektywnie korzystać z kuchenki indukcyjnej, powinniśmy zakupić specjalne garnki z grubszym dnem. Te, które mieliśmy do tej pory, mogą się nie nadawać. Szczególnie naczynia aluminiowe, na które pole magnetyczne nie działa. Koszt zestawu takich garnków to 400-700 zł.

Kuchenka indukcyjnaKolejną wadą kuchenek indukcyjnych jest jej koszt. Same płyty indukcyjne są kilka razy droższe od tradycyjnych płyt grzewczych. Koszt całej kuchenki do zabudowy to 2500 - 5000 zł, podczas gdy kuchnia z płytą ceramiczną kosztuje zazwyczaj poniżej 2000 zł.

Większość kuchenek indukcyjnych wymaga prądu trójfazowego, co może być wadą, jeżeli posiadamy instalację jednofazową.

Ze względu na stopień skomplikowania budowy kuchenki indukcyjne mogą być bardziej awaryjne niż kuchenki gazowe, czy proste kuchenki elektryczne. Ale wszystko oczywiście zależy od producenta i jakości produktu.

Zobacz też:
http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/145/Czy-oplaca-sie-kuchenka-indukcyjna/

1 komentarze:

Julia pisze...

ale bzdety, czy to jest przedruk z czegoś kilka lat temu? Po pierwsze, kuchenki indukcyjnie nie różnią specjalnie w cenie od ceramicznych, po drugie większość ceramicznych też wymaga trójfazy lub innej kombinacji z prądem.

Prześlij komentarz