Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Działki zlokalizowane na podmokłych terenach zachęcają potencjalnych nabywców często niższą, atrakcyjną ceną. Zwłaszcza położone w malowniczych, podmiejskich regionach w otoczeniu mało zagospodarowanej przyrody cieszą się większym zainteresowaniem. Na co zatem zwrócić uwagę rozważając zakup ziemi na obszarze narażonym na zalewanie?

Z pewnością najważniejsza jest konsultacja ze specjalistą od geotechniki. Nawet jeśli w sąsiedztwie są już wybudowane domy, warto by kupujący działkę zlecił wykonanie badania geologicznego. Dopiero na jego podstawie powinien zostać zaadaptowany projekt budowy domu. Najczęściej potencjalni nowi nabywcy ziemi są ostrzegani przed tego rodzaju wadami gruntu. W dużym odsetku podmokłych działek wystarczy dowiezienie ziemi i wyrównanie z poziomem sąsiadujących terenów. Kilkadziesiąt wywrotek gruzu i piasku może pomóc pozbyć się problemu późniejszego zalewania obiektu. Jednak wszelkie tego typu ingerencje powinny być poprzedzone zaczerpnięciem porad u geotechnika, gdyż zdarza się konieczność wcześniejszego usunięcia górnych warstw ziemi przed nasypem.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym na okresowo podmokłych działkach jest tworzenie sztucznych pagórków od strony najsilniej narażonej na spływ wody np. z wyżej położonej asfaltowej drogi. Powstałe wały ziemi o zróżnicowanej wysokości i szerokości można następnie obsadzić zielenią i przekształcić w przydomowy ogród. Do nierzadkich pomysłów należy wykorzystanie najniższych miejsc działki pod budowę oczka wodnego. Szczególnie w naturalnym zagłębieniu sprawdza się zakładanie stawu mogącego dodatkowo służyć jako okresowy zbiornik odwadniający podmokłą działkę.

Sama budowa domu na narażonym na wilgoć terenie wymaga bardziej rozważnych zabiegów. Przykładowo stosuje się mocniejszy beton szybciej wiążący, do ocieplenia ścian fundamentowych nienasiąkliwy styrodur, a do izolacji pionowej ław lepik. Aby zabezpieczyć budynek przed późniejszymi pęknięciami, stabilizuje się między innymi konstrukcję narożników słupkami wzmacniającymi i wieńcem na szczycie fundamentu. Także odradza się zakładanie piwnic na rzecz oddzielnego budynku gospodarczego czy użytkowego poddasza. Na podniesionym sztucznie terenie sprawdzają się lekkie szkielety budynków. W porozumieniu z geodetą i architektem można przeanalizować koncepcję wzniesienia domu o drewnianej konstrukcji na solidnej monolitycznej płycie fundamentowej. Jedną zalet jest szybsze i tańsze wybudowanie tego rodzaju domu w porównaniu do murowanego.

Podmokłe działki z pewnością wymagają większego trudu oraz nakładów finansowych, aby właściwie przygotować bazę pod dom i ogród. Jednak włożona w inwestycję praca z ma szansę się opłaci, gdy zależy na danej lokalizacji. Z pewnością przekształcenie wcześniej zastałego gliniastego grzęzawiska w wymarzoną posesję niesie wiele satysfakcji jej właścicielom.

Zobacz też:
Fundamenty - przekrój i etapy budowy
Pierwsze kroki przy budowie domu
Pozwolenie na budowę domu
Ile kosztuje wyznaczenie położenia fundamentów przez geodetę?

0 komentarze:

Prześlij komentarz