Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Posiadacze większego oczka wodnego czy stawu na terenie posesji wiedzą, jakim dużym problemem może być skuwanie warstwy lodu zimą. Walka z zamarzającymi przeręblami zdaje się nie mieć końca i wymagać wręcz kilka razy dziennie powtarzanych czynności. Pojawia się pytanie, jakie są najpopularniejsze i najbardziej skuteczne metody utrzymania zimą wolnej od lodu choćby niewielkiej powierzchni zbiornika.

Skuwanie lodu jest istotnym zabiegiem zapewniającym ciągły dostępu powietrza organizmom żywym. Zwierzęta, mimo iż w niskich temperaturach zwalniają swój metabolizm, potrzebują stałej dostawy tlenu. Sama roślinność wodna nie zapewni im wystarczającej dawki tlenu, zwłaszcza że pod lodem nie ma odpowiedniej przenikalności promieni słonecznych przez co fotosynteza zostaje wstrzymana, a rośliny nastawione są na oddychanie i produkcję dwutlenku węgla. Dlatego tak ważne jest tworzenie przerębli.

Tradycyjna siekiera do kucia lodu sprawdza się tylko do czasu ponownego zamarznięcia wody. Przy silnych mrozach trzeba kuć nawet kilka razy dziennie. Cieńsza tafla lodu stwarza również zagrożenie pęknięcia pod stopami ryzykującego śmiałka. Zaobserwowano także niekorzystny wpływ hałasu oraz gwałtownych zmian ciśnienia hydrostatycznego podczas tworzenia tym sposobem przerębli na zachowanie i zdrowie ryb, które naraża się na duży stres.

Inną metodą rozbicia lodu jest wiercenie. Stosowany świder lub wędkarska pierzchnia także zapewniają dobry efekt przez kilkanaście godzin. Nawet najlepszy świder wędkarski nie zapobiegnie szybkiemu zamarzaniu powierzchni wody. Próbuje się także wyławiać z przerębli wolne kawałki lodu, przyspieszające odtworzenie się tafli lodu. Wielu właścicieli stawów i większych oczek wodnych, z których nie spuszczana jest woda przed zimą testuje działanie pływaka ze styropianu. W tym przypadku szybko może się okazać, że styropian zostanie wypchnięty ponad powierzchnię przez zamarzającą wodę bezpośrednio pod nim i wokół niego. Innym rozwiązaniem jest zanurzanie pionowo ustawionych snopków. Zlokalizowane w ten sposób chochoły dają niespodziewanie dość dobry efekt chroniący przed zamarzaniem.

Wielu ekspertów od akwarystyki i terrarystyki podkreśla zalety wykorzystywanych napowietrzaczy. Jest to chyba najwygodniejszy sposób tworzenia trwale przerębli. Nawet przy spadku temperatury powyżej -15°C umożliwia zachowanie wolnej od lodu powierzchnię albo pokrytą porowatą strukturą, przez którą nieprzerwanie trwa wymiana gazów. Napowietrzacze z kamieniami napowietrzającymi wpływają na jakość wody, natleniając ją, czym dodatkowo poprawiają komfort życia rybom.

Zobacz też:
Przygotowanie ogrodu do zimy
Budowa oczka wodnego
Jak zrobić oczko wodne?

0 komentarze:

Prześlij komentarz