Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Prawdziwa miłość do win to uczucie, które wciąga jeszcze bardziej niż samo spożywanie tego trunku. Pasjonaci poznawania coraz to nowszych aromatów prędzej czy później nabierają chęci tworzenia własnego wina, a jeśli istnieją sprzyjające warunki, poważniej zaczynają rozważać pomysł założenia przydomowej winnicy.

Doświadczenie w produkcji wina gromadzone jest latami, pozwalając koneserom eksperymentować z niepowtarzalnymi kompozycjami. Dodatek miodu, owoców, korzennych przypraw czy przechowywanie wina w beczkach z różnego gatunku drewna umożliwia otrzymanie aromatu, którego nie znajdzie się nigdzie indziej. Własna produkcja zapewni pozyskanie trunku wolnego od konserwantów i sztucznych dodatków. Sami w końcu wiemy, przez jakie etapy przeszło wino, które finalnie gościć będzie nasze stoły.

Założenie większej przydomowej winnicy nie wymaga aż tak znacznych środków. Konieczny jest jedynie teren pod uprawę sadzonek i winorośli, następnie można zacząć sukcesywnie inwestować w bardziej profesjonalne urządzenia, jak prasę, wyciskarkę, wywrotnicę. Wielu gospodarzy osobiście projektuje potrzebne maszyny i tylko wykonanie niektórych części zleca fachowcom. Ekonomiczniej oraz wygodniej samemu konstruować wymagany sprzęt, który później można swobodnie przerabiać wedle upodobań.

Przed założeniem własnej winnicy, warto poradzić się osób dłużej zajmujących się tą dziedziną. Dobrze, gdy możemy liczyć na wsparcie chętnych udzielania wskazówek, jak postępować, by utrzymać krzewy w doskonałej kondycji. Sprawdzonym sposobem podtrzymywania roślin są drewniane słupki połączone rozpiętym drutem. Z uwagi na klimat musimy szczególnie zadbać o ochronę winorośli przed mrozem i szkodnikami.

Najwięcej czasu oraz pracy wymaga okres zbiorów. Można wykorzystać ten moment na zaproszenie znajomych do pomocy przy zrywaniu owoców. Następnym etapem jest miażdżenie owoców, do których później dodaje się drożdże. Drożdże winne przyspieszają fermentację soku, przelewanego finalnie do galonów. Wino nabiera z czasem klarowności i szlachetnego smaku.

Przydomowe winnice nawet niewielkich rozmiarów mogą być bardzo wydajne. Pozwalają rocznie uzyskać nawet do stu butelek wina. Wedle prawa produkcję alkoholu ogranicza jedynie przeznaczenie do własnego użytku. Jeśli pragniemy spróbować swych sił w wytwarzaniu wina, warto zacząć od kilku krzewów. Nawet pięć, sześć pnączy spokojnie wystarczy do uzyskania kilkunastu butelek wina rocznie. Do rozdrabniania i wyciskania takiej ilości owoców przyda się zwykła sokowirówka, a do przechowania większy galon na wino.

Produkcja własnego wina to wciągające i dające wiele satysfakcji zajęcie. Cięższe chwile pracy włożonej podczas zbiorów oraz momenty troski o zdrowie winorośli w pełnie rekompensuje uzyskany efekt. Pasją uprawiania przydomowej winnicy warto dzielić się z bliskimi, bo to ogromna frajda móc wymieniać się swoimi trunkami, a butelka domowego wina to jeden z najmilszych prezentów, jakim można obdarować drugą osobę.

0 komentarze:

Prześlij komentarz