Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Geotermiczne ogrzewanie, choć nie jest tak powszechne jak inne ekologiczne formy otrzymywania ciepła, zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Energię z wnętrza ziemi wykorzystuje się do zasilania pompy ciepła, z którą najefektywniej współgra ogrzewanie podłogowe.

W dużym skrócie przedstawia się zasadę działania ogrzewania geotermicznego, jako czerpanie energii z głębi ziemi. System ogrzewania geotermicznego najprościej rzecz ujmując składa się z trzech podstawowych sekcji: kolektora, pompy ciepła oraz pojemności akumulacyjnej, fachowo nazwanego bojlera z kotłem. W zależności od warunków terenowych i powierzchni działki dobiera się rodzaj kolektorów, ale zawsze instaluje się je poniżej poziomu zamarzania ziemi. Kolektory poziome zakopywane są na głębokość około 1,5m, wymagają jednak powierzchni 4-6 arów. W przypadku mniejszych rozmiarowo działek albo obecności gruntu bardziej skalistego stosuje się systemy rur zakopanych pionowo. Głębokość odwiertu pod kolektory pionowe wynosi wtedy średnio 80 m. System rur sondowych wykorzystywane są do transportowania energii z ziemi aż do centrum instalacji. W pompie ciepła ogrzane medium jest następnie zagęszczane do wyższych temperatur. Jedna kilowatogodzina prądu zużyta w tym celu dostarcza trzy do pięciu kilowatogodzin energii geotermalnej, które mogą posłużyć do ogrzania wody. Nowoczesna technologia pozwala wykorzystać energię geotermiczną także do ochładzania. Pojemność akumulacyjna skupia wodę termalną przekazywaną następnie do systemu ogrzewania wnętrza. Po ostygnięciu woda wraca rurami z powrotem do bojera. Następnie cykl się powtarza.

Pozyskiwanie energii cieplnej z ziemi jest jeszcze stosunkowo rzadką formą ogrzewania prywatnych domów w Polsce. Podstawowym ogranicznikiem metody nadal jest niestety dość wysoka cena instalacji, której koszt ma szansę zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Zalety ogrzewania geotermalnego budynków to przede wszystkim dobrze ocieplony, nowoczesny oraz ekologiczny dom. Właściciele nie muszą martwić się o wahania cen oleju, gazu, węgla czy nawet biomasy. Także komfort jaki zapewnia mieszkańcom zamontowane ogrzewanie podłogowe, zachęca do korzystania z ekologicznych form pozyskania energii. Wiąże się z tym brak grzejników, zachowanie jednolitej temperatura w domu oraz praktycznie bezobsługowość instalacji.

Ogrzewanie geotermalne także z punktu widzenia ochrony środowiska znajduje wielu zwolenników. Energia z wnętrza ziemi nie grozi wyczerpaniem surowców naturalnych, a jej pozyskiwanie przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczeń. System geotermiczny jest rozwiązaniem bezpiecznym oraz cichym, co zyskuje przychylność także sąsiadów ogrzewanej w ten sposób posesji.

Zobacz też:
Jak działa centralne ogrzewanie?
Zasada działania ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie geotermiczne - ekologiczną metodą pozyskiwania ciepła
Czy pompa ciepła się opłaca?

2 komentarze:

Unknown pisze...

Dobry tekst, dzięki. To może być naprawdę genialny sposób na ogrzewanie domu. Przede wszystkim innowacyjny.

Unknown pisze...

Ja jestem zwolennikiem ogrzewanie solarnego. Też jest ekologiczne, ale wykorzystuje do ogrzewania energie słoneczną. Podobno ostatnio na rynku pojawiają się także różnego rodzaju innowacje takie jak ekologiczny piec gazowy dwufunkcyjny, który jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska w porównaniu z tradycyjnym piecem gazowym.

Prześlij komentarz