Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Zdjęcia łączonych kuchni z salonem umieszczane w poradnikach o urządzaniu wnętrz zachęcają ich funkcjonalnością i przestronnym wyglądem. Łatwo można się skusić na takie rozwiązanie, gdyż nowocześnie oraz przytulnie urządzona otwarta kuchnia wspaniale się prezentuje. Naturalnie oprócz zalet można znaleźć w niej wady, a czy sprawdzi się w danym domu w głównej mierze decyduje styl życia całej rodziny.

Pozytywną stroną otwartej kuchni jest sprawianie wrażenia większej otwartości gospodarzy. Osoba krzątająca się w kuchni nie musi czuć się odizolowana od reszty domowników, nie „znika” też przed gośćmi. Może swobodnie doglądać zajęcia dzieci i prowadzić bez ograniczeń rozmowy z członkami rodziny podczas przygotowywania posiłków. Otwarta na salon kuchnia świetnie sprawdza się podczas przyjęć. Przy barku efektowniej serwuje się drinki i łatwiej podaje dania. Zabudowane kuchenne urządzenia mogą być doskonale dopasowane do salonu oraz dzięki temu tworzyć większą spójną całość.

Otwarta kuchnia na gościnny pokój wiąże się jednak z kilkoma utrudnieniami. Mianowice wymaga przez cały czas utrzymywania jej w reprezentacyjnym porządku. Nie ma mowy o pozostawionych brudnych naczyniach, niewyczyszczonym zlewie czy niestartym blacie. Nie każdemu domownikowi odpowiadają zapachy z kuchni podczas gotowania lub smażenia. Jeżeli nie zainstalujemy silniejszego wywietrznika, woń obiadu będzie przy każdym kulinarnym zabiegu rozprzestrzeniała się w salonie. Kolejnym mankamentem jest hałas. Jeśli przeszkadzają domownikom odgłosy tłuczonych garnków, gotującej się wody czy włączonego miksera i mikrofali, lepiej od razu decydować się na zamkniętą kuchnię. Samotne krzątanie się w odizolowanej kuchni może umilić radio lub ulubiona muzyka. Bezkarnie można zajrzeć do lodówki i coś po kryjomu przekąsić. Pani domu przy gotowaniu nie musi także mieć ochoty słuchać transmisji meczów oglądanych prze męża. Wiele osób dostrzega w otwartej kuchni trudności w zorganizowaniu większej spiżarni.

Otwarta kuchnia z pewnością wymaga dobrego zorganizowania i pewnej systematyczności. Ważne, by porządek zachowywali wszyscy członkowie rodziny. Wszelkie wady, z którymi wiąże się połączona z salonem kuchnia z powodzeniem można skorygować, jeśli naprawdę zależy nam na takim rozwiązaniu. Trudniej natomiast uzyskać zalety otwartej kuchni posiadając kuchnię w pełni zamkniętą i odseparowaną od pokoju gościnnego czy jadalni.

Zobacz też:
Wady i zalety kuchenek indukcyjnych
Czy kuchenka indukcyjna się opłaca
Białe ściany nie muszą być nudne

2 komentarze:

Krzysztof Kowalewski pisze...

Jeśli chodzi o zapachy, to nie można przesadzać... bo w przypadku kuchni zamkniętej zapachy ryby, cebuli itp czuć w całym domu/mieszkaniu. Chyba, że zamykamy drzwi... ale zapach i tak się rozejdzie.

To co jest najgorsze w przypadku kuchni otwartych, to to kiedy są otwarte na salony o wielkości 12m2. Wtedy jak włączymy zmywarkę, to podczas oglądania TV możemy być poirytowani. A jak jeszcze ktoś ma pralkę w takiej kuchni...

schmoter332 pisze...

"Pani domu przy gotowaniu nie musi także mieć ochoty słuchać transmisji meczów oglądanych prze męża."

ciesze sie, ze tak martwia cie wrazenia akustyczne siedzacej w kuchni pani domu. milo z twojej strony, naprawde. pozdrawiam!

Prześlij komentarz