Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Z reguły kredyt na dom jest dla większości z nas pierwszym etapem w drodze do osiągnięcia upragnionego celu, jakim niewątpliwie będzie zostanie szczęśliwym posiadaczem własnej nieruchomości. Lecz żeby otrzymać od banku potrzebne środki finansowe należy spełnić jeden kluczowy warunek. Otóż dla ekonomistów przed udzieleniem pożyczki najważniejsza staje się zdolność kredytowa. Ten wskaźnik powie specjalistom bardzo dużo o potencjalnym kliencie.

Nowocześnie zaprojektowana willa z basenem w prestiżowej dzielnicy lub wiejska chatka z pięknym ogrodem - oto przykłady końcowego efektu wielu godzin ciężkiej pracy, która często nie byłaby możliwa gdyby nie kredyt na dom. Takie rezultaty są osiągalne jedynie przy perfekcyjnej realizacji zadań na poszczególnych poziomach tworzenia lokalu. Sporo miejsca w różnego typu tekstach poświęca się projektowaniu, aranżacji czy wykończeniu wnętrz, a także samej fazie budowy wymarzonego mieszkania. Nigdzie ani słowa o pieniądzach, tymczasem to priorytet przy inwestycjach wymagających znacznego nakładu finansowego. Dlatego warto, aby osoby poszukujące dodatkowych źródeł i środków w postaci pożyczek orientowały się w realiach ekonomicznych i znały pojęcia takie jak zdolność kredytowa.

Zatem czym właściwie jest omawiana tu zdolność kredytowa? Te dwa słowa budzą u części osób starających się o kredyt na dom strach i wywołują drżenie rąk. Zupełnie niepotrzebnie, bowiem owa standardowa procedura obowiązuje wszystkich zamierzających wziąć pożyczkę w banku. Postępowanie takie określa ustawa dotycząca prawa bankowego, gdzie znajdują się wytyczne dla instytucji finansowych. Kredyt na dom jest usługą powszechną, ale i wysokobudżetową, stąd bank musi upewnić się, że kredytobiorcy można zaufać. Właśnie po to by zmniejszyć ryzyko została wymyślona zdolność kredytowa. Analiza ekonomiczna pozwala ocenić czy klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie wraz z odsetkami w określonym terminie. Wbrew w obiegowej opinii nie uwzględnia się tu wyłącznie zarobków, ale też rejestr dłużników jak również terminowość rozliczeń z wybranymi podmiotami.

Jak widać zdolność kredytowa to zupełnie normalna praktyka, która uczciwym usługobiorcom z pewnością nie pokrzyżuje planów. Zaś kiedy otrzymają oni kredyt na dom pozostanie im już tylko urzeczywistnić marzenia.

Zobacz też:
Jak uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane
W jakiej walucie wziąć kredyt hipoteczny
Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

0 komentarze:

Prześlij komentarz