Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Kiedy planujemy rozpocząć remont mieszkania, warto przemyśleć kwestię wywozu gruzu, odpadów wielkogabarytowych i innych pochodzących z prac modernizacyjnych. Nawet gdy przynależymy do lokatorsko-własnościowej spółdzielni mieszkaniowej i regularnie opłacamy standardowy wywóz nieczystości komunalnych, transport innych odpadów musimy zorganizować sami. Najczęściej użytkownicy lokali rozwiązują tę kwestię bezpośrednio z dozorcą i po uzgodnieniu stawki za wywóz nieczystości uiszczają wskazaną kwotę. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy trudniącej się odbiorem i utylizacją odpadów.

Na polskim rynku nie brakuje ofert ekip dostosowanych zarówno do potrzeb przedsiębiorstw, instytucji jak i osób prywatnych. W większych miastach nietrudno znaleźć firmy dysponujące własnymi kontenerami o różnej pojemności i pojazdami przystosowanymi do wymaganych warunków terenu. Także dojazd do mniejszych miejscowości nie powinien stwarzać większych problemów. Jeśli już decydujemy się skorzystać z usług danej firmy, dobrze gdy działała ona zgodnie z przepisami dotyczącymi wywozu i utylizacji odpadów. Powierzone jej nieczystości powinny zostać dostarczane na legalne wysypiska śmieci lud do spalarń.

Koszt za wywóz odpadów budowlanych, remontowych, ogrodniczych i wielkogabarytowych oscyluje w szerokim zakresie. Opłata za jednorazowy wywóz jest ściśle związana z pojemnością wynajętego kontenera i ciężkością odpadów. Przykładowo wypełniony "lekki" kontener plastikowy 0.55m3 wynosi 100zł, natomiast "ciężki" metalowy kontener 5m3 - ponad 300zł, a 7m3 z załadunkiem od 450zł. Niektóre firmy za wywóz kolejnych kontenerów stosują rabaty. Warto też dowiedzieć się, czy sugerowane ceny podlegają negocjacji. Klienci często mają możliwość wynajęcia pracowników do znoszenia odpadów. Za taką usługę przychodzi średnio zapłacić 50zł od piętra.

Usługi firm specjalizujących się w wywozie odpadów ze zrozumiałych przyczyn nie są tanie, dlatego jeśli istnieje szansa porozumienia w tej kwestii z dozorcą bądź bezpośrednio z zarządem spółdzielni może warto z niej skorzystać. Pamiętajmy, że wyrzucanie do komunalnego śmietnika gruzu i odpadów budowlanych grozi mandatem, nie mówiąc już o pozbywaniu się nieczystości na nielegalnych wysypiskach, jak na przykład w podmiejskim lesie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz