Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Przy ciągle rosnących cenach działek budowlanych i ich dosyć ograniczonej powierzchni dobrą alternatywą może być budowa domu na działce rolnej. Jednak nie zawsze jest ona możliwa. Poniżej przedstawiam warunki uzyskania pozwolenia na budowę na działce rolnej.

Gdy właściciel nie jest rolnikiem

Jeżeli właściciel działki nie jest rolnikiem, wtedy budowa domu będzie możliwa jedynie po odrolnieniu działki. Najpierw powinniśmy sprawdzić w gminie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby zobaczyć jakie jest przeznaczenie naszej działki i czy taki plan w ogóle jest. W przypadku gdy gmina uchwaliła plan, odrolnienie działki może być niemożliwe, ponieważ gminy często nie godzą się na zmianę całego planu zagospodarowania przestrzennego tylko dla jednej działki. Inaczej może być, gdy plan został uchwalony już dawno i gmina przygotowuje się do nowego planu. W takim przypadku wniosek o zmianę przeznaczenia działki może być wzięty pod uwagę przy kolejnym planie. Ważne jest jednak, żeby działka miała dostęp do drogi publicznej, mediów i żeby w okolicy były pozostałe działki budowlane lub przynajmniej rolne z zabudową siedliskową.

Jeżeli gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy odrolnienie działki może mieć więcej szans na powodzenie. Jednak trzeba się liczyć z tym, że jest to proces długotrwały, a rezultaty nie są wcale pewne.

Dom w zabudowie siedliskowej

Drugą możliwością jest budowa domu w tak zwanej zabudowie siedliskowej. Jest to opcja dostępna jedynie dla rolników, czyli osób posiadających 1ha ziemi lub więcej i którzy mają wykształcenie rolnicze lub co najmniej przez 5 lat pracowali w gospodarstwie rolnym.

W przypadku zabudowy siedliskowej też są warunki, które działka musi spełniać. Część tych warunków może być zapisana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim, działka musi mieć dostęp do mediów i drogi publicznej. Ponadto działka musi sąsiadować z innymi działkami o zabudowie siedliskowej lub budowlanymi, o ile jej powierzchnia nie przekracza średniej w gminie - często ponad 2-5 ha. Jeżeli działka graniczy z innymi działkami o zabudowie siedliskowej, to minimalna jej powierzchnia określona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz też:
Czy na działce rolnej mogę wybudować dom? - forum
Ile trwa uzyskanie pozwolenia na budowę domu?
Pierwsze kroki budowy domu po uzyskaniu pozwolenia
Rodzaje i ceny pokryć dachowych

0 komentarze:

Prześlij komentarz