Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Fundamenty to pierwszy etap budowy domu, w którym zaczyna już coś widać. Do tej pory wszystko było jedynie na papierze, a od tej chwili zaczyna powstawać zarys prawdziwego domu. Z tego chociażby względu, budowa fundamentów może być bardzo stresująca dla niedoświadczonego inwestora. Warto więc wiedzieć jak wyglądają fundamenty (przekrój) oraz jakie są poszczególne etapy ich budowy.

Przekrój i budowa fundamentów


Fundamenty domu typowego składają się z ław fundamentowych - elementu na samym dole fundamentów, który dzięki większej powierzchni efektywniej rozkłada ciężar budynku, ścian fundamentowych - takiego przedłużenia ścian zewnętrznych budynku, izolacji, płyty betonowej pod podłogę oraz podbudowy pod płytę.

W uproszczeniu przekrój przez fundamenty wygląda tak:

Fundamenty - przekrój

A tak wygląda przekrój bardziej szczegółowy z izolacjami i płytą podłogową:

Przekrój fundamentów z izolacją

Źródło grafik: http://www.budujemydom.pl/

Etapy budowy fundamentów


Pierwszym etapem budowy fundamentów jest ich wytyczenie przez geodetę. Oznacza on wszystkie osie geometryczne i ważne punkty, w tym też punkt wysokościowy. Punkty te są później wykorzystywane do oznaczania osi fundamentów przy pomocy napiętych drutów.

Po wyznaczeniu fundamentów można przystąpić do zdjęcia humusu i wykopania dołu do dolnego poziomu ław fundamentowych (ok 1 m). Dół powinien mieć ściany schodzące łagodnie.

Po wykopaniu przystępuje się do wykonania ław fundamentowych. Zazwyczaj pod ławy wylewa się chudy beton, a same ławy zbroi się i wylewa przy użyciu desek szalunkowych. Można je też wykonać kopiąc rów i wykładając go folią budowlaną.

Ławy fundamentowe

Górna powierzchnia ław jest wyrównywana i zostawiona do zastygnięcia. Trwa to kilka dni podczas których należy zwilżać górną powierzchnię ław. Po zastygnięciu zdejmuje się szalunki, a same ławy zasypuje się z boków ziemią. Na ławach wznosi się później ściany fundamentowe. Mogą być murowane - z bloczków betonowych lub pustaków betonowych lub monolityczne - wylewane podobnie jak ławy.

Ściany fundamentowe wychodzą kilkanaście centymetrów ponad poziom gruntu. Ściany fundamentowe ociepla się z zewnątrz. Po ułożeniu instalacji podziemnych ściany zasypuje się ziemią.

Podsumowując, budowa fundamentów składa się z następujących etapów:
 • wytyczenie położenia fundamentów przez geodetę
 • zdjęcie humusu
 • wytyczenie punktów charakterystycznych dla ław fundamentowych
 • wykopanie kanałów pod ławy fundamentowe
 • wykonanie szalunków pod ławy
 • zalanie ław
 • izolacja pozioma ław
 • murowanie ścian fundamentowych
 • izolacja ścian fundamentowych
 • zasypanie fundamentów
 • wykonanie chudziaka (pod podłogi)
 • ocieplenie ścian fundamentowych


Zobacz też:
Pierwsze kroki przy budowie domu po uzyskaniu pozwolenia
Fundamenty i piwnice - forum budowlane
Fundamenty - oferty budowlane

1 komentarze:

LilkaLoka pisze...

Ciekawi mnie czy już na etapie budowania fundamentów powinniśmy wybrać ogrzewanie domu, czy możemy odłożyć tą decyzję na później?

Prześlij komentarz