Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Gdy załatwiliśmy już wszystkie formalności i mamy w ręku pozwolenie na budowę domu, możemy przystąpić do prac. Dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z budową domu może być to czas dużego zagubienia. Od czego zacząć? Jak o niczym ważnym nie zapomnieć? To pytania, które bardzo często się wtedy pojawiają. A więc, od czego zacząć?

Przyłącze prądu

Prąd jest elementem niezbędnym do prowadzenia budowy domu. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto wystąpić do zakładu energetycznego o wykonanie przyłącza prądu. Jest to o tyle istotne, że cały proces może zająć od pół do półtora roku. Jeżeli zależy nam na szybkim rozpoczęciu prac, to zawsze możemy wypożyczyć agregat prądotwórczy, który powinien zaspokoić wymagania placu budowy.

Wybór kierownika budowy

Określenie kierownika budowy jest wymagane dla każdego projektu budowlanego. Kierownik budowy pilnuje jakości poszczególnych prac i odpowiada za wykonanie budynku zgodnie z projektem. Dobrze, jeżeli kierownik budowy to też osoba, która chętnie doradzi nam przy wyborze materiałów i wykonaniu poszczególnych etapów budowy, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy uczestniczymy w budowie po raz pierwszy. Warto też skontaktować się ze znajomym, który budowę domu ma już za sobą. Takie doświadczenia są bezcenne i mogą bardzo ułatwić zapanowanie nad całym projektem.

Formalności

Oprócz wyboru kierownika budowy do formalności należy też wybór pozostałych uczestników budowy: inwestora (czyli zazwyczaj siebie), inspektora nadzoru budowlanego oraz projektanta. Te cztery osoby (razem z kierownikiem) to uczestnicy procesu budowlanego. Po ich wyborze zgłaszamy zamiar rozpoczęcia prac budowlanych do powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Do zgłoszenia należy dołączyć:
- oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane;
- pozwolenie na budowę;
- pisemne oświadczenie kierownika o rozpoczętych czynnościach.
Jeżeli w ciągu 7 dni nie będzie sprzeciwu, to możemy zacząć budowę.

Prace przygotowawcze

Budowa domu zaczyna się od prac przygotowawczych. Według ustawy o prawie budowlanym są to:
1. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2. wykonanie niwelacji terenu;
3. zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy (art. 41 ust. 1-2 ustawy - Prawo budowlane).

W praktyce oznacza to:
- otoczenie placu budowy ogrodzeniem tymczasowym lub docelowym
- ustawienie tablicy informacyjnej
- zaopatrzenie placu budowy w prąd i ewentualnie wodę
- usunięcie warstwy humusu z obszaru obrysu budynku (określenie miejsca możemy wykonać sami)
- wynajęcie geodety to wyznaczenia krawędzi i osi fundamentów oraz punktu o bazowej wysokości
- można pomyśleć też o ustawieniu na działce tymczasowego zamykanego kontenera lub innego pomieszczenia w którym będzie można trzymać narzędzia i materiały

Start prac

Po tym możemy przystąpić już do budowania fundamentów i dalszych etapów budowy domu.

Zobacz też:
Jak wybrać dobrego kierownika budowy domu
Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu
Etapy budowy domu
Ile trwa uzyskanie pozwolenia na budowę domu
Jak prowadzić dziennik budowy domu
Usługi koparką - oferty

1 komentarze:

Unknown pisze...

Z pewnością najlepszym wyjściem przy budowie domu jest zastosowanie drewna konstrukcyjnego(www.drewnokonstrukcyjne.com.pl/produkty/drewno-konstrukcyjne-lite-kvh/) , a to ze względu na jego niską cenę i wytrzymałość...

Prześlij komentarz