Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Osoby, które budują dom lub remontują mieszkanie mogą ubiegać się o częściowy zwrot podatku VAT z zakupionych materiałów. W ten sposób można odzyskać nawet 40 000 zł. Jak uzyskać ten zwrot?

Wymagania przy zwrocie podatku VAT

Częściowy zwrot VATu wprowadzono po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gdy VAT na materiały budowlane zdrożał z 7 do 22%. Rząd, by ułatwić Polakom budowanie nowych domów, wprowadził możliwość uzyskania zwrotu w ten sposób powiększonych kosztów.

Zwrot przysługuje osobom fizycznym i dotyczy jedynie tych materiałów, które po 1 maja 2004 roku (wejściu Polski do UE) zdrożały z uwagi na wzrost VATu (aktualna lista produktów).

Ponadto, aby uzyskać zwrot VATu musimy dysponować fakturami za materiały budowlane. Dobrze jest, jeżeli każda pozycja ma nadany numer PKWiU, wtedy czas rozpatrzenia wniosku nie jest niepotrzebnie przedłużany.

Limity zwrotu

Jak przy każdej uldze czy dotacji obowiązują nas pewne limity. Limity dotyczą okresu pięciu lat (czyli obliczając wykorzystany limit sumujemy przyznane zwroty z okresu ostatnich 5 lat). W przypadku małżeństwa limit jest taki sam i nie ma możliwości oddzielnego liczenia wykorzystanych limitów przez każdego z małżonków.

Limit zależny jest od tego:
- czy korzystamy z ulgi mieszkaniowej
- czy budujemy dom, czy remontujemy mieszkanie

Szczegóły obliczeń znajdziecie w tym artykule (plik PDF). Podam tylko przykład - jeżeli nie korzystamy z ulgi mieszkaniowej i budujemy dom, to w pierwszym kwartale 2011 roku możemy uzyskać maksymalnie 40 000 zł.

Jak uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Aby uzyskać zwrot, należy przygotować odpowiedni wniosek załączając pozwolenie na budowę (lub tytuł prawny gospodarowania nieruchomością w przypadku remontu), faktury zakupu materiałów oraz kopię zawiadomienia o zakończeniu inwestycji. Wniosek można składać w dowolnym momencie, jednak nie częściej niż raz w roku. Urząd ma 4 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Więcej informacji (plik PDF) »

Zobacz też:
Czy można ubiegać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane? - na forum
Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu
Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu na dom
Czy mogę ubiegać się o zwrot VATu za materiały budowlane?

1 komentarze:

Paweł Damasiewicz pisze...

W dołączonym pliku jest napisane, że wnioski można składać do 30 czerwca 2008?

Prześlij komentarz