Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Często zdarza się tak, że już w trakcie budowy domu okazuje się, że czegoś nie przewidzieliśmy, że coś trzeba zmienić czy to z uwagi na funkcjonalność, czy koszty. Wtedy zastanawiamy się, czy zatwierdzony projekt budowlany można dowolnie zmieniać.

Zgodnie z prawem budowlanym można dokonywać zmian w projekcie budowlanym po uzyskaniu pozwolenia. Jednak sama procedura zgłaszania tych zmian zależy od ich charakteru. Prawo wprowadza tu podział na zmiany istotne i nieistotne dla projektu budowlanego.

Zmiany istotne to takie, które wpływają na projekt zagospodarowania terenu i działki, powodują zmianę charakterystycznych parametrów domu (kubatura, powierzchnia, wymiary, etc.), zmieniają przeznaczenie budowanego obiektu, czy są niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Do istotnych zmian w projekcie budowlanym będą zaliczać się na przykład: zmiana wymiarów budynku, przesunięcie go na działce, zmiana przeznaczenia budynku - z domu jednorodzinnego na zakład produkcyjny, itd.

Aby wprowadzić zmiany istotne należy wstrzymać prace budowlane i wystąpić do starosty z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę.

Zmiany nieistotne to wszystkie pozostałe modyfikacje. Do nich można zaliczyć kąt nachylania dachu (jeżeli jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego), rodzaj pokrycia dachy, rodzaj elewacji, liczba otworów okiennych, przeznaczenie pomieszczeń, przebieg domowych instalacji itd.

Zmiany nieistotne nanoszone są przez projektanta w zatwierdzonym projekcie budowlanym w postaci opisu i rysunku. Nie konieczności czekania na ich zatwierdzenie.

Zobacz też:
Jak wybrać dobrego kierownika budowy domu
Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu
Budowa domów - oferty
Czy można ubiegać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane

0 komentarze:

Prześlij komentarz