Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Murowany basen ogrodowy, szczególnie w kraju o takim klimacie jak Polska, do niedawna był oznaką luksusu i ekstrawagancji. Tymczasem rosnąca konkurencja oraz nowe technologie spowodowały, że obecnie większość właścicieli domów może pozwolić sobie na basen w ogrodzie i miłe chwile ochłody w upalne dni.

Pozwolenie na budowę basenu

Pierwszą kwestią o którą musimy zadbać (poza oczywiście miejscem na basen) jest pozwolenie na budowę. Prawo zakłada obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę basenów i oczek wodnych o powierzchni większej niż 30 metrów kwadratowych. Jeżeli więc chcemy mieć basen o wielkości na przykład 8 * 4 metry, wtedy musimy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie w podobny sposób jak w przypadku pozwolenia na budowę domu. Jeżeli jednak zadowolimy się basenem o wymiarach na przykład 7 * 4 metry (28 metrów kwadratowych), wtedy wystarczy zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy na 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Basen ogrodowy z przykryciem foliowymBasen a klimat w Polsce

Polska to nie jest kraj śródziemnomorski i nawet lato bywa chłodne. Jednak zdarzają się całe tygodnie słonecznej pogody i wysokich temperatur. Jeżeli pogoda dopisuje, wtedy można założyć, że odkryty basen ogrodowy będzie wykorzystywany przez trzy, cztery miesiące w roku. Jeżeli chcemy korzystać z basenu w ciągu pozostałych miesięcy, wtedy musimy zdecydować się na basen kryty, co znacznie zwiększa koszty budowy i już niezależnie od powierzchni basenu wymaga pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak wystarczy nam kąpiel w letnie, słoneczne dni, wtedy basen odkryty będzie dobrym rozwiązaniem.

Warto jednak zadbać chociaż o podstawowe okrycie basenu. Może to być ręcznie lub automatycznie zwijana gruba folia, lub nakładane na siebie panele. Takie rozwiązanie chroni wodę basenu przed zanieczyszczeniami i zapewnia mniejsze wychłodzenie wody w nocy.

Jeżeli bardzo zależy nam na wysokim komforcie korzystania z basenu i używania go nawet w dni o gorszej pogodzie, wtedy niezbędnym będzie system do ogrzewania wody. Może być to wymiennik ciepła elektryczny lub system paneli słonecznych, które choć droższe w instalacji, nie wymagają prądu, więc korzystanie z nich jest darmowe.

Koszt budowy i utrzymania basenu ogrodowego

Koszt budowy basenu ogrodowego możemy podzielić na trzy elementy. Pierwszym i najdroższym jest wykonanie niecki wraz z systemem do filtracji wody. Dla niewielkiego basenu do 30 metrów kwadratowych to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Kolejnym elementem jest osłona basenu. System z ręcznie zwijaną folią może kosztować kilka tysięcy złotych (2-3). Podczas gdy panele lub żaluzje mogą kosztować nawet ponad 10 tysięcy złotych. Ostatnim z elementów jest system do podgrzewania wody. Zwykłe ogrzewanie elektryczne może zamknąć się w 5 tysiącach złotych, podczas gdy system solarny to już 8-10 tysięcy.

Za całość, w zależności od wybranych elementów zapłacimy od 25 do 40 tysięcy złotych.

Do tego możemy wybrać jeszcze opcje dodatkowe zwiększające komfort użytkowania basenu. Przede wszystkim warto pomyśleć o otoczeniu samej niecki. Może to być zwykła trawa z podstawowym zabezpieczeniem brzegów. Ale dla większego komfortu możemy zdecydować się na podłogę z impregnowanych desek. Do wyboru mamy też różne urządzenia i elementy wyposażenia basenu - począwszy od zjeżdżalni i drabinek, a skończywszy na systemach wytwarzających prąd (strumień wody) lub masażerach.

Koszt użytkowania basenu składa się głównie na środki chemiczne oraz ogrzewanie. Koszt preparatów chemicznych na cały sezon zamknie się w 1,5 - 2 tysiącach złotych. Koszt ogrzewania zależy już od indywidualnych upodobań.

Zobacz też:
Ile kosztuje budowa basenu ogrodowego?
Roboty ziemne - oferty
Wycinka drzew na działce - pozwolenia i prawo
Jak zrobić kompostownik?

0 komentarze:

Prześlij komentarz