Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W okresie letnim nie tylko osoby starsze źle znoszą wysokie temperatury powietrza. W największe upały dom powinien być schronieniem przed słońcem. Jak zatem utrzymać w pomieszczeniach komfortowy klimat nawet w tych godzinach, gdy słońce najsilniej operuje. Markizy, rolety i żaluzje, wiaty to podstawa, bez której trudno wyobrazić sobie wytrzymanie w zamkniętym, nagrzewającym się budynku. Odpowiednio dobrane mogą okazać się dobrą alternatywą dla klimatyzatorów i wszelkich innych elektrycznych instalacji chłodzących.

Przed zakupem osłon na okna, należy zastanowić się na ile mocno zależy nam na ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Najlepiej zabezpieczać cały dom, począwszy od parteru po sam dach. Luksus zacienienia nie musi wiele kosztować. Istniej wiele sprawdzonych i niedrogich metod walki z ukropem. Łatwe w montażu rolety, żaluzje czy markizy nie tylko chronią przed słońcem, ale zapewniają mieszkańcom element dyskrecji i pozwalają stworzyć w pełni ciekawy, niepowtarzalny klimat wnętrza.

W ostatnich latach można zaobserwować odejście z mody firan, zasłon, okiennic oraz aluminiowych żaluzji. Coraz więcej osób szuka bardziej praktycznych rozwiązań. Właściciele domów chcą zarówno nowoczesnego elementy dekoracyjnego jak i łatwego w utrzymaniu skutecznego środka ochrony. Na rynku dostępne są w sprzedaży akcesoria takie jak rolety i markizy, które cechuje trwałość i niezawodność. Jeszcze większe zabezpieczenie domu przed słońcem zapewniają rolety zewnętrzne. Są one popularne w krajach śródziemnomorskich, cieszących się znacznie cieplejszymi latami. Rolety zewnętrzne gwarantują nawet do 100% nieprzepuszczalności promieni słonecznych o każdej porze doby. Właściciele domków jednorodzinnych chwalą sobie także ich skuteczność w tłumieniu hałasu dochodzącego z zewnątrz. Nie do pominięcia jest większa ochrona okiem przed uszkodzeniami mechanicznymi i włamaniami.

Rolety wewnętrzne zaciemniające są idealne do sypialni i pokoi dziecięcych. Modele mniej szczelne przed promieniami można wybrać do salonu i bawialni. W pokojach użytkowych i gabinetach posiadających okna na stronę wschodnią i północno-wschodnią można zrezygnować z rolet o najwyższej izolacji przed słońcem. Warto dodać, że standardowe rolety zapewniają średnio 10-25% izolacji. Dopiero te o najwyższym stopniu zacienienia wykonane z trójwarstwowej tkaniny poprawiają szczelność do 30%.

Rolety przynoszą korzyści także w chłodniejsze dni, podczas dodatkowego ogrzewania pomieszczeń. Utrzymują zgromadzone ciepło wewnątrz domu co pożądane jest z przyczyn ekonomicznych i ekologicznych. Latem nie bez znaczenia okazuje się kolor materiału rolety oraz markiz. Ciemniejsze barwy akcesoriów okiennych przepuszczają co prawda mniej światła słonecznego, jednak sprawia, że mocniej się nagrzewają. W ochronie przed nadmiernym nagrzewaniem skuteczniejsze są rolety wewnętrzne o jasnych odcieniach.

Obecnie dostępne w sprzedaży markizy stały się mniej usterkowe niż te z przed kilku dobrych lat. Podobnie jak rolety zewnętrzne bardzo skutecznie odbijają promienie słoneczne. Dzięki nim nawet w najgorętsze dni lata szyby nie nagrzewają się tak mocno. Modele wolno-wiszące lub z bocznymi prowadnicami nie pozbawiają jednak domowników naturalnego oświetlenia. Sprawdzają się w bawialniach, salonach i gabinetach. Akcesoria okienne w kasetach zaopatrzone w boczne prowadnice są co prawda droższe, jednak starczają na długie lata. Oprócz większej estetyki, eliminują gromadzenie się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnicę można indywidualnie dopasować do wymiarów okna, przez co lepiej współgrają z całością wnętrza.

W niższej kondygnacji budynku, gdzie spędza się większą część dnia wielu mieszkańców szuka naturalnych rozwiązań. Posiadacze domów rodzinnych często bezwiednie chronią pomieszczenia na parterze i półpiętrze przed nadmiernym nasłonecznienie. Promieniowanie bywa niekiedy całkiem skutecznie ograniczone przez sadzane drzewa, krzewy czy pnącza. Dodatkowo zbudowane pergole, gzymsy i daszki pozwalają uzyskać bardzo dobry efekt chłodzący.

Na poddaszu w obawie przed nadmiernym nagrzewaniem właściciele chętnie zabezpieczają okna połaciowe roletami materiałowymi wewnętrznymi oraz markizami dachowymi. Dzięki bocznym prowadnicom pomimo usytuowania okien pod kątem, osłony nie zwisają pionowo i są równo rozpięte wzdłuż framug. Warto zauważyć, że markizy dachowe są wykonane ze specjalnej, odpornej na czynniki atmosferyczne siateczki. Naciąga się je na zewnątrz okna, a co ważne, można kontrolować je z wnętrza pomieszczenia. Podobnie jak standardowe markizy zmniejszają gromadzenie się ciepła, nie redukując w pełni przenikliwość promieni słonecznych.

Na zakończenie warto podkreślić, że rolety zewnętrzne z uwagi na pełniejsze zaciemnienie wnętrza najkorzystniej montować w pomieszczeniach użytkowych z oknami rozmieszczonymi od strony zachodniej i południowo-zachodniej. Są warte przemyślenia także w pokojach narażonych na hałas dochodzący z zewnątrz. W sypialniach i bawialniach o dużym przeszkleniu sprawdzają się ozdobne markizy. Natomiast rolety materiałowe wewnętrzne dobrze chronią pomieszczenia, w których ważne jest jednoczesne zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu jak i zapewnienie dobrego oświetlenia. Stąd z powodzeniem montuje się je w pokojach dziecięcych, kuchniach, gabinetach i salon.

Zobacz też:
Rolety na okna dachowe - ozdoba poddaszy
Aranżacje okien - galeria zdjęć
Montaż rolety rzymskiej
Co to jest współczynnik przenikania ciepła

0 komentarze:

Prześlij komentarz