Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ulubionym pytaniem spotykanym na forach budowlanych jest jakie dać tynki na ściany: "słyszałem o trzech rodzajach tynków: gipsowe, maszynowe i kwarcowe, jakie polecacie". Niektórzy forumowicze wyróżniają jeszcze tynki narzucane i tradycyjne. To dosyć istotna kwestia zwłaszcza, że ściana jest najczęściej pionowa i zawsze zaprawę tynkarską trzeba jakoś na nią narzucić, nawet kielnią.
Tynki dzielimy możemy dzielić względem sposobu nakładania i składu z jakiego wykonano zaprawę.
Same prace tynkarskie składają się z kilku etapów. Najpierw "obrzutka" by ułatwić trzymanie się tynku zasadniczego, potem "narzutka" i wygładzanie pacą lub łatą, na koniec wykonanie gładzi lub faktury. Ostatnie dwa etapy tynkowania są pomijane w przypadku rapówki, tzw. Tynku surowego, zatartego. To jednowarstwowy tynk mający na celu uszczelnienie fug między cegłami, pustakami czy bloczkami cementowymi z których wykonano ścianę. Rapówkę stosuje się w miejscach, gdzie nie zależy nam na idealnym wykończeniu ścian, w piwnicach, na poddaszach.


Tynki możemy nakładać metodą tradycyjną, narzucając kielnią, bądź maszynowo, agregatem tynkarskim. Gdy do ocieplania domów zaczęto stosować styropian lub wełnę mineralną pojawiły się lekkie tynki elewacyjne, cieńkowarstwowe. Bardzo modny był wówczas baranek i ręczny narzucasz tynku. Do dziś niektórzy stosują go do nakładania tynków strukturalnych.


Zaprawy tynkarskie możemy podzielić wg rodzaju użytego materiału na cementowe, cementowo-wapienne, wapienne i gipsowe. Niektórzy osobno klasyfikują tynki dekoracyjne z uwagi na organiczną bazę składową, którą stanowią żywice akrylowe, mineralne, silikatowe bądź mieszane.


Wybór rodzaju zaprawy tynkarskiej zależy od rodzaju pomieszczenia i sposobu jakim chcemy wykończyć ostatecznie pomieszczenie i kto będzie to robił. Z pewnością gdy prace wykonujemy sposobem gospodarczym lepiej kupować gotowe zaprawy. Inaczej gdy do tego celu zatrudniamy firmę, która sama miesza masę tynkarską, a z zółtego piasku wykona idealny tynk, porównywalny z tynkiem gipsowym.


Z tematem tynkowania łączy się tez gładź szpachlowa zwana też gipsową.
Po nałożeniu gładzi szlifuje się ścianę w celu uzyskania idealnie równej powierzchni. Coraz częściej do przyozdobienia ściany stosuje się stiuk. Jest to materiał w postaci tynku szlachetnego, najczęściej kupowany jako gotowe elementy w postaci płaskorzeźby.


Źródła zdjęć:
a) http://img386.imageshack.us/img386/550/maszynkavz8.jpg
b) http://www.tynki.info.pl
c) http://www.domnaszdom.com

Zobacz też:
Tynki
Ile może kosztować wypożyczenie agregatu do nakładania tynków?
Tynk tradycyjny cementowo wapienny z piaskiem kwarcowym
Tynk japoński - alternatywą dla tapet

0 komentarze:

Prześlij komentarz