Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jeszcze w trakcie budowy domu warto zastanowić się nad zaplanowaniem ogrodu. Dzięki temu, że przygotujemy się do tego wcześniej, będziemy mogli już przed czy podczas budowy domu zasadzić rośliny, które nie będą wadzić ekipom budowlanym, a dzięki wcześniejszemu posadzeniu urosną już trochę do czasu wprowadzenia się do domu.

Jednym z rodzajów takich roślin są te, które będziemy chcieli zasadzić wzdłuż ogrodzenia. Ich rolą jest z jednej strony zasłonięcie samego ogrodzenia, które może nie być najładniejszym elementem działki. Z drugiej strony, rośliny przy ogrodzeniu z siatki zasłaniają widok z zewnątrz, ale też tłumią hałas od strony drogi czy sąsiadów oraz zatrzymują wiatr, kurz i śnieg od strony otwartych pól. Jest wiele roślin, które można i warto sadzić przy ogrodzeniu. Ja przedstawię trzy, które według mnie są najciekawsze.

Tuje na ogrodzenie działkiTuje

Tuje to chyba jedne z najbardziej popularnych drzewek sadzonych wzdłuż ścieżek czy ogrodzeń. Są dosyć łatwe w pielęgnacji, osiągają dużą wysokość i co najważniejsze - są zawsze zielone. Tuje można sadzić co 0,5-1m w zależności od pożądanej gęstości zasłony. Można też zastanowić się nad posadzeniem ich w dwóch rzędach, dzięki czemu uzyskamy jeszcze gęstsze ogrodzenie. Koszt jednej ukorzenionej tui w doniczce (wysokość 30-40cm) to około 5-10 zł. Tak więc za 10 metrów takiego "ogrodzenia" będziemy musieli zapłacić 50-200 zł.

Ogrodzenie z żywopłotu - ligustrLigustr

Innym rodzajem ogrodzenia może być żywopłot. Jedną z popularniejszych roślin stosowanych na żywopłoty jest Ligustr. Żywopłoty mają tą zaletę, że można je dowolnie przycinać i kształtować. Są też dosyć gęste. Ich wadą jest to, że na zimę gubią liście, co może nie każdemu przypadać do gustu. Ligustr możemy zakupić albo w formie sadzonek, albo sztobrów (łodyg). Koszt 100 szt łodyg to około 30 zł. Sadzi się je w odstępach co około 10-20 cm. Koszt 10 metrów takiego ogrodzenia to mniej więcej 20-40 zł.

Jodła koreańska z niebieskimi szyszkami - drzewko na ogrodzenieJodła koreańska

Ostatnią rośliną, o której chciałem powiedzieć, jest jodła koreańska (czy inne drzewko iglaste). Wbrew przypuszczeniom takie rośliny też mogą stanowić dobre ogrodzenia, ale na pewno warto je stosować w większej odległości od domu. Poza tym, ogrodzenie z drzew zajmuje więcej miejsca niż z krzewów. Zaletą jodły jest oczywiście to, że jest zielona przez całą zimę. Poza tym, akurat jodła koreańska bardzo ładnie pachnie, szczególnie wieczorem, no i ma piękne niebieskie szyszki. Koszt jednej rośliny w doniczce (wys 50-70 cm.) to 20-40 zł. Można jednak sprawdzić w lokalnym centrum ogrodniczym, czy nie ma roślinek o mniej symetrycznych kształtach. W przypadku drzewek na ogrodzenia idealny wygląd nie jest aż tak istotny, a takie "wybrakowane" jodły mogą kosztować dużo mniej (10-15 zł). Jodły można sadzić co 1,5-2 metry. Podobnie jak w przypadku tui można je sadzić w dwa rzędy naprzemiennie. Koszt 10 metrów jednorzędowego ogrodzenia to około 100 zł.

Zobacz też:
Blog ogrodniczy z poradami
Rodzaje ogrodzeń
Ile kosztuje woda do podlewania ogrodu?
Ogrodzenia drewniane

Źródła zdjęć:
http://www.projektoskop.pl/a-6369-tuje-na-zywoploty.html
http://ladnydom.pl/budowa/51,106595,9084188.html?i=3
http://www.garnek.pl/krokusy/5933750/jodla-koreanska-abies-koreana

0 komentarze:

Prześlij komentarz