Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, umożliwiająca prace na wysokościach. Można założyć, że wszystko co umożliwia swobodną pracę wyżej niż zasięg rąk stojącego człowieka jest pewną formą rusztowania.
Od starożytności rozwojowi budownictwa towarzyszył postęp narzędzi budowlanych. Z pewnością do podstawowych narzędzi od początku budowania musiało należeć rusztowanie. Nawet ozdobienie, czy przeróbki zamieszkałych przez praludzi jaskiń, wymagały jakiś konstrukcji umożliwiających prace na wysokości. Metodą prób i błędów przed tysiącami lat budowlańcy próbowali okiełznać prawo ciążenia ulepszając konstrukcje rusztowań umożliwiających im coraz wyższe i wyszukane budowle. To dzięki rusztowaniom zaistniały możliwości, rozwoju architektury, zwłaszcza sakralnej, co przełożyło się na rozwój całego budownictwa.
Prace budowlane na wysokościach, a co za tym idzie na rusztowaniach są podstawowym miejscem powstawania wypadków na budowach. W 2012 roku co 11 wypadek w pracy powstawał na budowie. Wypadków tych było czterokrotnie więcej niż w górnictwie. Blisko połowa wypadków jakie zachodzą na budowach jest związana z upadkiem z dużych wysokości, głównie z powodu złych zabezpieczeń i wadliwych rusztowań. Należy pamiętać, że 80 % z nich to wypadki śmiertelne. Połowa wypadków na rusztowaniach jest związana ze złymi zabezpieczeniami i wadliwym zakotwiczeniem rusztowań. 30% wypadków powstaje już przy montażu rusztowania, a pozostałe wynikają z wad materiałowych z jakich wykonano rusztowanie. Wypadki dotyczą pracowników małych firm i robotników pomocniczych wśród których jest duża rotacja i krótki okres pracy. Należy zauważyć że skala wypadków co roku maleje mimo boomu w sektorze budownictwa. Z pewnością jest to związane z podwyższeniem kultury BHP na budowach i zwiększonym nadzorem budowlanym.
Rusztowania dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Mogą być mobilne, przyścienne lub wolno stojące. Są też rusztowania specjalne, systemowe, stojakowe czy modułowe. W zależności od potrzeb wykorzystujemy określony typ rusztowania. Jeszcze 10-15 lat temu na budowach królowało rusztowanie warszawskie.
Szybkie w montażu, przy odpowiednim zakotwiczeniu umożliwiało pracę do 10 m. Producenci dziś produkują do nich bezpieczne drabinki, specjalne kotwy i aluminiowe podesty. Łączenia rurowe bez skręcanych złączek nadawało rusztowaniu stabilność bez kotew do 5 m. Źle zabezpieczone podstawy mogły zapadać się przy grząskim gruncie. Przy niższych rusztowaniach i stabilnym podłoży montuje się kółka co daje możliwość łatwego przemieszczania. Jedyną wadą rusztowania była waga poszczególnych stalowych modułów ok. 10 kg co przy wyższej konstrukcji znacznie obciążało podłoże.Dużo łatwiejszą w montażu konstrukcją szczególnie do budowy rusztowań przyściennych były rusztowania rurowe skręcane specjalnymi złączkami. Idealnie pasują do rusztowań wykorzystujących urozmaiconą linię elewacji. W zasadzie było to i często jeszcze jest podstawowe rusztowanie wykorzystywane przy remontach budynków. Lata 90-te przyniosły rewolucję w dziedzinie rusztowań. Przede wszystkim pojawiły się nowoczesne, aluminiowe systemy rusztowań.
Wraz z projektem budowy powstaje projekt niezbędnych rusztowań wykorzystujących dany system montażu rusztowania w zależności od producenta. Oczywiście do każdego systemu są konstruowane odpowiednie podesty, najczęściej z antypoślizgowych krat metalowych.
Rusztowanie to miejsce pracy tynkarzy, murarzy, malarzy, dekarzy … dlatego musi być bezpieczne. Bezpieczeństwo musi dotyczyć zarówno tych co na nim pracują jak i tych co toczą pod nim normalne życie. Bardzo ważnym elementem zabezpieczeń rusztowań stała się siatka zabezpieczająca. Dało to również możliwość zamieszczenia reklamy co dodatkowo obniża koszt budowy.fot.
2) www.rusztowania-warszawskie.com/
4) www.drabiny.inter-bis.pl/
5) www.forum-budowlane.pl
6) www.siatkinarusztowania.pl

Zobacz też:
Usługi budowlane
Rusztowania
Praca na wysokościach. Jakie trzeba mieć uprawnienia żeby ja wykonywać?
Jak pozbyć się starej tapety?
Jak odnowić fugi? Wymiana i renowacja starych spoin między płytkami

0 komentarze:

Prześlij komentarz