Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ogrzewanie akumulacyjne to dobra alternatywa grzewcza zarówno do domów jak i do biur. Zalety takiego ogrzewania docenią zwłaszcza osoby mieszkające w miejscach gdzie nie ma jeszcze sieci gazowej czy ciepłowniczej. Piecie akumulacyjne zasilane są energią elektryczna, zasada poboru energii jest ściśle związana z dwutaryfową instalacją. Energia pobierana jest w porze nocnej, gdy jej cena jest znacząco niższa.

Tego typu piece, magazynują energię a następnie "oddają" ją w ciągu określonego czasu, w tym przypadku energia elektryczna zamieniana jest w energie cieplna.

Możemy wyróżnić piece akumulacyjne statyczne i dynamiczne.


1)
Prostszym w budowie oraz działaniu jest piec z rozładowaniem statycznym. Ciepło akumulowane w tego rodzaju urządzeniu wydostaje się do danego pomieszczenia w bez pomocy żadnych innych urządzeń mechanicznych. Jedyną forma regulacji oddawanego ciepła jest sterowanie przysłonami przy kanałach wylotowych pieca statycznego. Odbywa to się automatycznie, w zależności stopnia "rozładowania" pieca. Stosowane są najczęściej tam gdzie nie ma jakichś ściśle określonych norm temperaturowych (np. w przedpokojach).

2) Akumulacyjne piece dynamiczne są nieco bardziej zaawansowane technicznie. Wewnątrz pieca znajduję się nadmuch (w postaci specyficznego wentylatora) a całość jest sterowana elektronicznie. Specjalny czujnik temperatury uruchamia urządzenie jeśli spada wartość ustawionych parametrów. Owe parametry można precyzyjnie dostosować do indywidualnych upodobań, istnieje nawet możliwość podłączenia do pieca czujnika pogodowego umieszczonego na zewnątrz budynku. Po odpowiednim zaprogramowaniu panelu sterowniczego, piec odda tylko tyle ciepła, ile będzie potrzebne do utrzymania żądanej temperatury w pomieszczeniu. Reasumując: nawiew uruchomi się tylko wówczas, gdy dostanie sygnał od sterownika. Jeżeli natomiast piec nie oddaje ciepła, wtedy otwory prz kanałów wylotowych są szczelnie zamknięte, a ciepło jest "wewnątrz". Pobór energii w porze nocnej będzie zatem mniejszy, a co za tym idzie nasze koszty również spadną. Ten rodzaj pieca przeznaczany jest najczęściej do dużych pomieszczeń.

Podstawowym i najważniejszym elementem tego typu urządzenia jest tzw. rdzeń akumulacyjny, wykonany (zwykle) z magnezytu, bardzo dobrze absorbującego ciepło. W zależności od rodzaju pieca może być zamontowany również wentylator oraz odpowiednie sterowniki. Całość znajduje się estetycznej obudowie. Dla uzyskania właściwej szczelności oraz dla bezpieczeństwa użytkowników piece akumulacyjne zabezpieczone są wielowarstwową izolacją.
Piece akumulacyjne, głównie ze względu na swoją znaczną wagę, wymagają specjalnego umocowania. Dostępne sa modele zarówno wiszące jak i stojące.

1) Piece akumulacyjne statyczne:
2) Piece akumulacyjne dynamiczne:
Źródła zdjęć:
1) http://www.grzegorzswiadek.pl/statyczne-piece-akumulacyjne-krakow-dimplex
2) http://www.bgsystem.pl/img/DGS.jpg

Zobacz też:
Opał - materiały do ogrzewania domu
Grzejniki elektryczne
Tanie ogrzewanie domu. Może ogrzewanie gazowe, bez kaloryferów i wkładów kominowych?

0 komentarze:

Prześlij komentarz