Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Gołębie w mieście potrafią być prawdziwym utrapieniem. Mieszkańcy bloków i kamienic, pracownicy biur, instytucji publicznych testują różnego rodzaju metody pozbycia się kłopotliwych lokatorów. Problem leży nie tylko w ich fizjonomii, zagrożeniem dla zdrowia ludzi są także pasożyty oraz choroby zakaźne przenoszone przez ptaki. Wiele nieprzyjemnych sytuacji wynika z konieczności usuwania założonych przez nich gniazd i pozbywania się osobników młodych, stąd lepiej zniechęcać gołębie do zadomawiania się na danym budynku jeszcze przed sezonem lęgowym. Pojawia się pytanie, jak skutecznie odstraszać gołębie. Metod jest wiele, a odmienne są warunki ich zastosowania. Oczywiście można zwiększyć szansę powodzenia jednocześnie wykorzystując kilka sposobów przeganiania ptaków.

Model ptaka drapieżnego
Manekin drapieżnika np. sokoła to dobry odstraszacz na gołębie. Sylwetka imitująca pogromcę mniejszych ofiar pozwala pozbyć się problemu siadających na parapecie gołębi oraz innych ptaki. Uwalnia także sady i warzywne grządki od gryzoni. Wysoka na prawie pół metra statuetka pomalowana na naturalne kolory sprawdza się w zabezpieczaniu przed skrzydlatymi intruzami trawników i zabytkowych pomników. W sprzedaży dostępne są modele sokołów uwiecznione w pozycji siedzącej jak również w locie z przygotowanym uchwytem do zawieszenia.

Wiatraczki
Na balkonach dość skuteczne okazują się także hałasujące, kolorowe wiatraczki. Według niektórych mieszkańców bloków dobry efekt przynosi wieszanie przy barierkach foliowych torebek i długich wstążeczek. Poruszane wiatrem straszaki zniechęcają gołębie do lądowania na ozdobionych nimi balkonach czy parapetach. Można również wypróbować skuteczność porozwieszanych na sznurkach płytach CD.

Kolce przeciw ptakom
Inną metodą odstraszającą gołębie są różnego rodzaju kolce. Często wykonane z bezbarwnego poliwęglanu odpornego na UV i wahania temperatury mocuje się do podłoża za pomocą kleju montażowego, wkrętów lub kołków rozporowych. Posiadają tempo zakończone kolce i uniemożliwiają większym ptakom siadania nawet na wąskich barierkach, krawędziach rynien, dachów oraz balkonowych poprzeczkach. Nie powinny być jednak instalowane w miejscach, w których przebywają małe dzieci.

Repelenty na gołębie
Odpowiednie środki chemiczne dostępne w sprayach i w postaciom żeli, proszków skutecznie odstraszają ptaki z miejsc najczęściej przez nie obleganych oraz zanieczyszczanych. Wykorzystywane są do chronienia parapetów, balkonów, dachów, barierek i chodników miejskich. Preparaty służą do dezorientowania zmysłów węchu oraz smaku ptaków. Gołębie unikają pokryte nimi powierzchnie przez różny okres czas ich działania. Opady atmosferyczne przyspieszają zmywanie aktywnych składników. Według informacji na opakowaniu preparatu ulegają biodegradacji oraz są nieszkodliwe dla roślin.

Wysokonapięciowe taśmy
Elektryczne systemy odstraszania ptaków są zbudowane z dwóch przewodów pod napięciem elektrycznym. Podobnie do "pastuchów elektrycznych" umieszczanych na łąkach i pastwiskach skutecznie zniechęcają ptaki do bytowania na danym terenie. Niedogodna sytuacja do siadania, gniazdowania i wysiadywania jaj pozwala pozbyć się problemu obecności gołębi oraz innych ptaków na murach lub dachach budynków. Dwa ledwie dostrzegalne, równolegle biegnące przewody w odstępie 2,5 cm od siebie podłączone są do baterii. Poprzez nie okresowo przepływają impulsy elektryczne, które po kontakcie z ptakiem wywołują u nich nieprzyjemne uczucie. Porażenie prądem nie jest szkodliwe dla ich życia i zdrowia, gdyż siłę impulsu porównuje się do wrażenia, jakie występuje u ludzi podczas dotyku naelektryzowanej klamki. Wysokonapięciowe taśmy nie emitują dźwięków oraz wiążą się ze stosunkowo niskimi kosztami zakupu i eksploatacji.

Siatki polietylenowe
Nierzadko siatki zabezpieczające elewacje przed ptakami okazują się jedyną skuteczną metodą. Wykonane z polietylenu dostępne są w różnych kolorach. Charakteryzuje je duża trwałość, nierozciągliwość i odporność na promieniowanie UV oraz na wahania temperatur. Standardowy rozmiar oczek wynosi 50x50mm, ale można stosować jeszcze drobniejszy splot 19x19mm. Niestety dość nieefektownie wyglądają wizualnie zamaskowane nimi balkony.

Ptaki bytujące w miastach jak: gołębie, wróble, szpaki, mewy doskonale zaadaptowały się do życia wśród ludzi. Nie przeszkadza im duże natężenie hałasu, mają zapewniony łatwy dostęp do pożywienia i brak naturalnych wrogów. Niekontrolowane rozmnażanie się gołębi to istotny problem w aglomeracjach. Nieestetyczne odchody są zarówno szkodliwe dla zdrowia ludzi jak i powodują szybszą dewastacje obiektów budowlanych. Dlatego ważne jest wczesne podejmowanie skutecznych kroków zmniejszających ich liczebności. Chrońmy swoje domy przed ich bezpośrednią obecnością.

Zobacz też:
Oferty gołębi na sprzedaż
Jakie pokrycie dachowe wybrać?
Gołębie na sprzedaż
Białe gołębie na ślub

0 komentarze:

Prześlij komentarz