Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.Posiadaczy garaży w piwnicach domu każdej zimy czeka horror z wyjazdem. Oblodzenie podjazdu, chodnika czy schodów, a zwłaszcza schodów częściej nam grozi niż odśnieżanie, a sypanie solą czy chlorkiem wapnia źle wpływa na nasz ogródek i niszczy chodnik, nie mówiąc o butach i karoserii auta. Dla leniwych najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewany chodnik. Oszczędność czasu, ekologiczne rozwiązanie, a przede wszystkim niewielkie koszty, szczególnie przy taryfie "nocnej" to raptem około 40 zł na sezon przy ok. 20 m kwadratowych chodnika. Coraz tańsze są też maty do ogrzewania elektrycznego na zewnątrz budynku. Koszt maty o długości 6 metrów to raptem około 250 zł. Można też zamiast maty stosować kable grzewcze. Istotne jest by wylewka pod chodnik była zbrojona, aby nie pękała. Matę mocujemy do wylewki klejem lub zalewamy posadzką.

1)
Kable grzewcze mogą być umieszczone w prawie dowolnej warstwie nawierzchni (kostka brukowa, powierzchnie asfaltowe, beton) i zwykle pracują bezawaryjnie przez długi czas. Tego typu instalacja nie stanowi również żadnego zagrożenia - nawet przy sporej wilgotności. Określając moc grzewczą naszej instalacji przeciwoblodzeniowej należy uwzględnić szereg różnych czynników (lokalizacja czy ”zakres wymagań”) W zależności od rodzaju ogrzewanej powierzchni i czasu wymaganego do roztopienia śniegu i lodu przyjmuje się moc rzędu 250 -300 W/m2 (dla zastosowań domowych – podjazdy, chodniki). Tego rodzaju system jest w pełni zautomatyzowany i nie ”wymaga” żadnej bezpośredniej obsługi.

2)
Energia elektryczna utrzymuje całą nawierzchnię w stanie wolnym od lodu oraz śniegu, a efektywne ogrzewanie umożliwia oszczędność jeśli chodzi o koszty - dzięki specjalnym czujnikom wykorzystujemy jedynie minimum energii. Eksploatacja systemu oraz koszty montażu są niewielkie jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność na środkach chemicznych lub konieczność odśnieżanie mechanicznego i wywozu śniegu. Zastosowanie energii elektrycznej do usuwania lodu jest metodą efektywną (od wielu lat stosowaną z powodzeniem w Skandynawii).

Źródła zdjęć:
1) www.instalacjebudowlane.pl/obrazki/190111ensto5.jpg
2) www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/instalacje-specjalne/842-skuteczna-walka-z-zima.html

Zobacz też:
Taras w domu i podjazd - materiały budowlane
Kostka brukowa
Przyłącze jedno- czy trójfazowe? Czy warto zmieniać prąd na "siłę"

0 komentarze:

Prześlij komentarz