Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Magiczne słowo rewolucja w ostatnich czasach zdewaluowało swoja siłę, chociaż często dotyczy niezaprzeczalnych faktów. Zdjęcia z kamery wielkoobrazkowej, gdzie nanoszono wielkie plany architektoniczne stały się reliktem po powstaniu skanerów i drukarek komputerowych. Dużo większą rewolucją jest jednak technika 3d. Zakurzone makiety architektoniczne mają się nijak do postępu jaki dała nam technologia 3d. Sama prezentacja projektu, łatwość narracji rozwiązań architektoniczych i jego obrazowanie łatwiej trafia w naszą wyobraźnię. Pamiętamy film "Poszukiwany poszukiwana" kiedy to podczas prezentacji architektonicznej osiedla "Wieczny Dyrektor" - Jerzy Dobrowolski jednym ruchem przesuwa jezioro o kilkaset metrów.

Rewolucja zaczęła się od skanerów 3d. Zarówno w pomiarach terenu jak i w obrazowaniu elementów przemysłowych, za pomocą swoistych tomografów komputerowych łatwo przy wykorzystaniu technologii NURBS (ang. Non-Uniform Rational B-Spline) osiągnęliśmy matematyczne odwzorowanie przedmiotów. Jeżeli do tego dodamy animację w technologii "motion capture" to mamy pełną wizualizację ruchu, gdzie markery umieszczone w elementach mechanicznych dodają efekty nie osiągalne w wizualizacji statycznej opartej o makiety tradycyjne.

Z technologią 3d spotykamy się też w obserwacji naszych miejsc pobytu na obczyźnie. Cieszy nas wizualizacja map satelitarnych, np. w przeglądarce Google. Możemy przemierzać komputerowo ulice w technologii 3d, obserwując płot sąsiadów i elewację budynków w okolicy.

Stereoskopia obrazów z satelity stała się ciekawym obiektywnym sposobem do kontroli wydawania pieniędzy unijnych. We Włoszech niedawno hitem stały się sztuczne krzaki oliwek. Nieuczciwi rolnicy wymyślili sobie obsadzanie swoich plantacji sztucznymi krzakami oliwnymi. Właśnie dzięki technice 3d okazało się, że samo wypełnienie deklaracji nie wystarczy...

Modelowanie w technice 3d, jako działalność polegająca na odwzorowywaniu w pomniejszeniu różnorodnego typu rzeczywistych przedmiotów może być wykorzystywane do przedstawienia projektów architektonicznych pozostające na etapie zamysłu czy idei. Tego typu modelarstwo wymaga informacji, spokoju a także olbrzymiej precyzji. Nie mniej istotne jest dopasowanie odpowiednich surowców, z których dany model ma być wykonany.


Źródło zdjęcia: www.hive3d.pl

Zobacz też:
Makiety 3d

0 komentarze:

Prześlij komentarz