Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ostatnio często można spotkać się z terminologią budowy domów "gotowych" lub "z elementów prefabrykowanych". Co to oznacza?
Otóż budowa domów gotowych polega na wykorzystaniu elementów, które zostały wykonane już wcześniej i dowiedzione w całości wprost z fabryki. Tego typu technologie pozwalają skrócić budowę domu z kilkunastu do kilku miesięcy.

Domy szkieletowe

Przy pierwszej technologii - budowie domów szkieletowych najpierw ustawiany jest szkielet z płyt OSB, pomiędzy które wstawia się warstwę termoizolacyjną (wełnę mineralną). Jako wykończenie stosuje się płyty gipsowo kartonowe.


Źródło: www.budujemydom.pl

Zaletą gotowych domów szkieletowych jest czas budowy - około 3 miesiące. Niestety są one mniej wytrzymałe od domów murowanych, są bardziej podatne na ogień i w przypadku złej wentylacji może dość do zawilgotnienia płyt.

Domy z bali drewnianych

Kolejnym rodzajem domów gotowych są domy z bali drewnianych. Mogą być one budowane na dwa sposoby. Pierwszy to układanie bali jeden na drugim i łączenie ich na pióro i wpust. Drugi sposób polega na ustawieniu szkieletu - pionowych słupów i układaniu bali między nimi.


Źródło: www.domzbali.pl

Gotowe domy z bali są bardzo efektowne i szybko się je stawia. Ale ich wadą jest konieczność zatrudnienia specjalistycznej ekipy oraz to, że szybko się nagrzewają i szybko ochładzają.

Domy z klocków

Ostatnią technologią budowy domów gotowych są domy z klocków. Budowa polega na wykorzystaniu gotowych klocków wykonanych w fabryce i dostarczonych na miejsce budowy. Klocki są dużo większe niż pustaki czy cegły, dlatego i sama budowa jest szybsza. Dostarczane na miejsce klocki zawierają też już warstwę termoizolacyjną i paroizolacyjną, więc nie trzeba ich dodatkowo ocieplać.


Źródło: www.przejdznaswoje.pl

Stan surowy zamknięty przy tej technologii można osiągnąć nawet w 2-3 dni.

0 komentarze:

Prześlij komentarz