Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Budowanie domu jest tak dużym przedsięwzięciem, że warto podzielić go na poszczególne etapy. Pierwszy etap to oczywiście sama decyzja odnośnie lokalizacji i kupno działki. Drugi etap jest zdecydowanie mniej interesujący - są to wszystkie formalności, które musimy załatwić przed budową domu.

Krok 1 - uzyskanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy

Pierwszy krok to sprawdzenie, czy w gminie gdzie zamierzasz budować dom, jest przygotowany aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest i Twoja działka należy do obszarów budowlanych, wtedy wystarczy udanie się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy i złożenie wniosku o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli natomiast gmina nie ma planu zagospodarowania. Wtedy do formalności przed budową domu należą po pierwsze złożenie wniosku w Wydziale Architektury Urzędu Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu (WZT). Przed tym jednak musisz mieć wybrany projekt domu. Do kolejnych kroków potrzebujesz też kopię mapy zasadniczej, którą dostaniesz w Wydziale Geodezji Urzędu Gminy.

Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do zakładu gazowego (jeżeli chcemy mieć gaz i są możliwości podłączenia), energetycznego i wodno kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych dostawy mediów. Musisz też zgłosić się do zarządu drogi o wydanie oświadczenia o możliwości połączenia działki z drogą publiczną.

Przed dalszymi krokami przygotowań przed budową domu musisz skompletować wymagane dokumenty, takie jak wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz przygotować charakterystykę budowanego obiektu - obrys budynku z planowanym usytuowaniem na działce.

Jeżeli to już mamy, wtedy możemy przejść do kroku nr 2 formalności przed budową domu

Zobacz też:
Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu?

Warunki przyłączenia do sieci energetycznej - jaka moc przyłączeniowa
Zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych
Jak prowadzić dziennik budowy
Etapy budowy domu
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?

0 komentarze:

Prześlij komentarz