Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wybierając kredyt na budowę domu, czy kredyt na zakup mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na wiele różnych cech oferty, nie tylko na samo oprocentowanie kredytu.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oczywiście oprocentowanie kredytu jest ważnym czynnikiem do porównywania ofert. Jednak same cyfry też mogą wprowadzić nas w błąd. Niektóre banki reklamując kredyty hipoteczne podają ratę kredytu obowiązującą tylko w początkowym okresie spłaty i stosują taką "obniżkę" tylko jako zabieg marketingowy.

Istotny jest też sposób obliczania przyszłego oprocentowania, które jest zmienne i zależy od stóp procentowych stosowanych w transakcjach międzybankowych (WIBOR - Warsaw Interbank Offered Rate w przypadku waluty PLN, lub LIBOR w przypadku franków szwajcarskich). Banki podając przyszłe oprocentowanie kredytu określają je stosując marżę oraz rodzaj stopy procentowej. Na przykład WIBOR 3M + 1%, co oznacza WIBOR trzymiesięczny plus 1% marży banku.

Prowizja przy udzielaniu kredytu

Drugą dość istotną cechą ofert kredytów hipotecznych jest prowizja naliczana przy przyznaniu kredytu. Standardowa wartość prowizji to 1 - 2 %, ale niektóre banki z niej rezygnują, co oczywiście wykorzystują w komunikacji marketingowej. Prowizja naliczana jest raz, od całkowitej wartości kredytu i należy ją zapłacić zazwyczaj w momencie wzięcia kredytu. Czasami banki pozwalają włączyć prowizję do wartości kredytu, wtedy jest spłacana razem z ratami.

Dalsze cechy ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze kredytu hipotecznego w kolejnym poście.

0 komentarze:

Prześlij komentarz