Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Zapoznaliśmy się już z podstawową obsługą programu Google SketchUp - korzystaniem z kamer oraz rysowaniem podstawowych kształtów z teksturami. Kolejnym krokiem będzie importowanie gotowych modeli.

Na stronie http://sketchup.google.com/3dwarehouse/ znajduje się galeria gotowych modeli przygotowanych przez innych użytkowników. Projektując swój wymarzony ogród możemy skorzystać z gotowych roślin, mebli ogrodowych, ogrodzeń i innych elementów, których narysowanie samemu mogłoby zająć dużo więcej czasu.

Powiedzmy, że do naszego projektu chcemy wstawić bramę. Wchodzimy na http://sketchup.google.com/3dwarehouse/ i szukamy gotowych bram (ang. "gate").

Gotowe projekty bram

Gdy znajdziemy wymarzoną bramę zapisujemy ją na dysku (pobierz model -> Google SketchUp 6), a następnie przeciągamy plik na okno naszego projektu. Ewentualnie klikamy na Plik -> Importuj -> i wybieramy plik, który przed chwila pobraliśmy. Warto przed tym powrócić do widoku od góry i wyłączyć perspektywę.

Wstawiony model bramy

Po wstawieniu modelu będziemy musieli umieścić go w odpowiednim miejscu. Aby tego dokonać najpierw zaznaczamy model pierwszym narzędziem po lewej stronie (strzałka), później klikamy na narzędzie do przesuwania (cztery czerwone strzałki rozchodzące się w różnych kierunkach), klikamy na wybrany punkt na modelu, przesuwamy model i znów klikamy, aby "wypuścić" element. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli przesunąć model musimy wykonać te same czynności.

Przesuwanie modeli w Google SketchUp

Modele możemy też kopiować i wklejać tak jak tekst w notatniku. Wystarczy zaznaczyć model, wcisnąć ctrl+c, a chwilę później ctrl+v.

Niekiedy będziemy musieli też obrócić model. Do tego służy narzędzie obracania (dwie czerwone strzałki na okręgu tuż obok narzędzia przesuwania).



W ten sposób, wklejając nowe modele, przesuwając i obracając możemy utworzyć całkiem ciekawy projekt.

Gotowy projekt domu z ogrodem - Google SketchUp

Zobacz też gotowe projekty ogrodów wykonane w Google SketchUp.
Darmowy program do projektowania wnętrz

0 komentarze:

Prześlij komentarz