Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W poprzednich postach opisywałem darmowy program do projektowania ogrodów i ogólnie do modelowania 3D - Google SketchUp, przedstawiłem też kilka gotowych projektów ogrodów znalezionych w sieci. Teraz postaram się opisać podstawową obsługę programu krok po kroku.

Instalacja Google SketchUp

Pierwszym krokiem jest niewątpliwie pobranie programu ze strony sketchup.google.com oraz instalacja.

Przygotowanie sceny i podstawowa obsługa

Po uruchomieniu programu radzę najpierw zapoznać się z obsługą widoku z różnych kamer. Do projektowania najlepiej wyłączyć tryb izometryczny (zaznaczyć rzutowanie równoległe):

Google SketchUp - rzutowanie równoległe

zmienić widok na model krawędziowy, dzięki czemu program będzie płynniej działał na słabszych komputerach

Model krawędziowy

oraz korzystać z widoków z przodu i góry

Google SketchUp - kamera od przodu

Dzięki temu możemy łatwiej połapać się w rozmieszczeniu elementów w przestrzeni 3D, łatwiej je umieszczać i pozycjonować obok siebie.

Rysowanie elementów

Gdy już zaznajomiliśmy się z różnymi widokami, proponuję narysować płaszczyznę ziemi i nałożyć tekstury trawy. Aby to uczynić wybieramy widok z góry (Kamera -> Widoki standardowe -> Góra), wybieramy narzędzie prostokąt i tak jak w każdym innym programie graficznym zaznaczamy obszar klikając i przeciągając krawędź.

Rysowanie płaszczyzny ziemii

Aby nadać płaszczyźnie tekstury musimy tymczasowo zmienić rodzaj widoku na Cieniowanie z teksturami (Widok -> Styl płaszczyzny -> Cieniowanie z teksturami). Po czym wybieramy wiaderko, wybieramy odpowiedni katalog - Roślinność i odpowiednią teksturę - na przykład trawę. Po wyborze klikamy na pole narysowanego wcześniej prostokąta, aby nadać mu wybraną teksturę.

Tekstura trawy na prostokącie

Możemy teraz ocenić swoją pracę wybierając kamerę izometryczną (Kamera -> Widoki standardowe -> Izometryczny) oraz perspektywę (Kamera -> Perspektywa)

Trawa na projekcie w Google SketchUp

W ten sam sposób możemy tworzyć kolejne proste figury. W kolejnym poście przedstawię sposób importowania gotowych modeli.

1 komentarze:

meyham pisze...

Program ściągnięty i zainstalowany. Teraz trzeba nauczyć się obsługi programu, mam nadzieję że nauka przyjdzie mnie tak samo łatwo jak Tobie :)

Podpowiedz proszę, skąd wziąłeś polską wersję?

Prześlij komentarz