Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ostatnio często mówi się o kwestii ekologii, wyczerpywaniu się paliw kopalnych, a w rezultacie o potrzebie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Powstaje coraz więcej ekologicznych elektrowni - takich jak elektrownie wiatrowe. Tego typu rozwiązania są też coraz bardziej popularne u inwestorów prywatnych - w domach i na działkach.

Przydomowe elektrownie wiatrowe bardzo przypominają wyglądem duże, komercyjne wiatraki, ale są oczywiście od nich mniejsze i tańsze w budowie. Rozpowszechnienie powoduje, że ich ceny są coraz niższe, a dzięki nowoczesnym technologiom przydomowe turbiny wiatrowe są coraz bardziej efektywne i elastyczne. Koszty tego typu instalacji zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych.

Domowa elektrownia wiatrowaŹródło: http://www.elektrownie.tanio.net/wynalazki.html

Umiejscowienie przydomowej turbiny wiatrowej

Domowe elektrownie wiatrowe można montować na masztach lub dachach budynków. Wszystko zależy od uwarunkowania i od prędkości wiatru w różnych miejscach. Często jest tak, że prędkość wiatru między budynkami jest dużo większa niż na dachu budynku. Przed rozpoczęciem instalacji domowej turbiny wiatrowej firma mierzy prędkości w różnych potencjalnie efektywnych miejscach.

Rodzaj podłączenia turbiny wiatrowej

Turbiny wiatrowe mogą być wykorzystane do dostarczania energii elektrycznej bezpośrednio do gniazdek domu z opcją podłączenia do sieci lub nie. Mogą też służyć do tworzenia oddzielnych obwodów zasilających na przykład tylko ogrzewanie podłogowe.

Przydomowe elektrownie wiatrowe dostarczają od 150 do 450 kWh miesięcznie, dla porównania zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny to około 350 kWh miesięcznie. Jak widać turbiny tego typu mogą wystarczyć do zapewnienia całości potrzeb, jednak zawsze mamy ryzyko, że przez kilka dni wiatr będzie na tyle słaby, że turbina nie rozpocznie pracy (gdy prędkość wiatru jest niższa niż prędkość startowa - ok 1 m/s). Dlatego warto korzystać z rozwiązań hybrydowych, łącząc domową elektrownie wiatrową z panelami słonecznymi lub po prostu siecią.

Średnia produkcja miesięczna elektrowni wiatrowej i paneli słonecznychŹródło: http://www.sunnylife.pl/dokument.php?lang=pl&p1=13&id=369

Koncesje i pozwolenia

Przydomową elektrownię wiatrową można zainstalować bez pozwolenia. Wyjątek stanowi maszt. Jeżeli maszt będzie miał fundamenty, wtedy potrzebujemy pozwolenie na jego postawienie. Bez pozwolenia możemy zbudować turbinę na dachu budynku lub stawiając maszt na wspornikach, bez trwałego połączenia z podłożem.

Koncesja przyda się nam, jeżeli chcemy sprzedawać energię elektryczną do sieci - w przypadku nadmiarowej produkcji. Wtedy potrzebujemy świadectwa pochodzenia energii.

Opłacalność inwestycji w przydomową elektrownię wiatrową

Eksploatacja elektrowni wiatrowej jest bezpłatna. Trzeba jednak pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z instalacją turbiny - robocizna oraz dodatkowe wyposażenie takie jak inwertery czy akumulatory. Koszt całkowity instalacji domowej turbiny wiatrowej może wynosić 30-40 tysięcy złotych. Musimy pamiętać też o tym, że energia elektryczna nie jest produkowana cały czas. Moc turbiny może wystarczać na zapewnienie energii całemu domu, ale tylko przez około 25% czasu, gdy prędkość wiatru jest wystarczająca. Szacuje się, że inwestycja w elektrownie wiatrowe tego typu zwraca się po 15-20 latach.

Zobacz więcej:
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/eko-murator/energia-za-darmo_,26700_3692.htm
http://www.elektrownie.tanio.net/wynalazki.html
http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/1,61606,3528497.html
http://www.sunnylife.pl/dokument.php?lang=pl&p1=13&id=369
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/31474,domowa_elektrownie_wiatrowa_mozna_miec_juz_za_15_tys_zl.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz