Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wybór działki budowlanej to pierwszy krok na naszej drodze do budowy domu. Jest to jednocześnie jeden z ważniejszych etapów budowy domu, gdyż ciężko zmienić już raz wybraną i kupioną działkę pod budowę.

Lokalizacja działki budowlanej

Najważniejsza jest sama lokalizacja działki budowlanej. Po pierwsze decyduje ona o koszcie zakupu gruntów pod budowę. Im bliżej miasta i ważnych szlaków komunikacyjnych tym wartość działek jest większa. W granicach miasta ceny są już bardzo wysokie i niejednokrotnie przewyższają koszt budowy domu.

Wybierając lokalizację powinniśmy też wziąć pod uwagę rozwój danej okolicy. Może się zdarzyć, że w czasie kupowania działki są już wstępne plany budowy okolicznego osiedla, czy autostrady. W takim przypadku albo dokonujemy inwestycji, która w przyszłości może nam się zwrócić z nawiązką, albo niestety będziemy mieli dom w sąsiedztwie ruchliwej trasy szybkiego ruchu lub dużego osiedla.

Wybierając działkę budowlaną pod budowę domu musimy wziąć też pod uwagę środki komunikacji. Budując się poza miastem, z dala od osiedli zyskujemy spokój, ale ponosimy koszty związane z codziennymi dojazdami do pracy do miasta. Problemy mogą pojawić się też, gdy będziemy mieć dzieci i one będą musiały jeździć do liceum, co przy autobusach kursujących raz na dwie godziny może być uciążliwe.

Minimalna wielkość działki budowlanej

W prawie budowlanym nie ma ograniczeń dotyczących wielkości działki budowlanej. Ograniczenia są natomiast w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z którym musimy się zapoznać. Oprócz minimalnej wielkości działki gmina może określić minimalną odległość domu od drogi czy maksymalną powierzchnię zabudowy. Mogą pojawić się też inne ograniczenia, takie jak na przykład kąt nachylenia dachu lub sam wygląd budynku.

Wybierając małą działkę pod budowę domu musimy mieć na uwadze fakt, że istnieją też wymogi odnośnie minimalnej odległości granicy budynku czy szamba od granicy działki. Na działce o szerokości 18 metrów możemy usytuować dom o maksymalnej szerokości 10 m, co jest częstym standardem. Problemy mogą pojawić się, gdy działka ma mniejszą szerokość, wtedy musimy przygotować projekt pod zamówienie, co może zwiększyć koszty.

Zobacz też "wybór działki budowlanej - krok 2" »

0 komentarze:

Prześlij komentarz