Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Oprócz oprocentowania i prowizji za udzielenie kredytu banki wymagają także dodatkowych opłat, które powinniśmy wziąć pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o wyborze oferty kredytu hipotecznego lub kredytu na remont i usługi budowlane.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu

Kolejną ważną cechą kredytu jest występowanie i wysokość prowizji naliczanej za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Jest to oczywiście mniej policzalna wartość, gdyż nie wiemy, czy będziemy spłacać kredyt wcześniej (na przykład przy sprzedaży nieruchomości). Często jest też tak, że banki określają prowizję jeżeli będziemy chcieli spłacić kredyt wcześniej niż 3 - 5 lat. Po tym okresie prowizja nie jest naliczana.
Jest to dość istotne, jeżeli bierzemy pod uwagę możliwość refinansowania, czyli przeniesienia kredytu do innego banku, bądź też jeżeli będziemy chcieli wcześniej sprzedać nieruchomość.

Wymagane dokumenty

Przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu hipotecznego powinniśmy też sprawdzić jakich dokumentów wymaga bank. Zazwyczaj zamyka się to w standardowej liście dokumentów takich jak odpis od księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej czy zaświadczenie o wysokości dochodów. Ale może zdarzyć się tak, że bank będzie wymagał dodatkowych dokumentów, które wydłużą proces przyznawania kredytu lub nieznacznie zwiększą jego koszty.

Wycena nieruchomości

Część banków przy udzielaniu kredytu hipotecznego wymaga wyceny nieruchomości dokonanej przez ich rzeczoznawcę, którego wynagrodzenie może być wyższe niż w przypadku załatwienia tego samemu.

Ubezpieczenia

Często banki żądają od kredytobiorców ubezpieczeń na życie lub ubezpieczenia mieszkania. Teoretycznie jest to nasze zabezpieczenie, ale jednak stanowi dodatkowy koszt, który powinniśmy doliczyć do kosztów kredytu hipotecznego.

W przypadku wzięcia kredytu na na więcej niż 70-80% wartości zabezpieczenia banki wymagają też ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Zazwyczaj jest to kilka procent od kwoty powyżej 80%.

0 komentarze:

Prześlij komentarz