Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Lokalizacja działki budowlanej i jej wielkość to nie jedyne czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę przy jej wyborze.

Usytuowanie działki według stron świata

Wybierając działkę budowlaną warto zwrócić też uwagę na jej usytuowanie według stron świata. Najlepiej jest, gdy wjazd na działkę znajduje się od strony północnej, wtedy też możemy zorientować projekt domu w taki sposób, że drzwi wejściowe, garaż, korytarz znajdą się od strony północnej - od strony wjazdu, a salon, czy kuchnię możemy usytuować po stronie południowej dzięki czemu te pomieszczenia będą dobrze oświetlone i ciche.

Sprawdźmy też, czy wokół działki nie ma wysokich drzew czy budynków, które mogą zasłaniać słońce, czy powodować mało estetyczny widok.

Rodzaj gleby i drzewa na działce

Wybór działki budowlanej powinien być też uzależniony od rodzaju gleby, który może wpływać na możliwość zbudowania domu z piwnicą i który może zwiększyć koszty budowy fundamentów. W skrajnych przypadkach może okazać się, że na danej glebie wcale nie można wybudować domu. Największe problemy sprawiają gleby z wysokim poziomem wód gruntowych, torfy, czy stare wysypiska śmieci. Tereny podmokłe możemy sami rozpoznać sprawdzając jakie drzewa tam rosną. Jeżeli są to wierzby lub olchy, wtedy możemy być pewni o wodach gruntowych na niewielkiej głębokości. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości przy wyborze działki budowlanej, to powinniśmy zlecić badania geologiczne.

Wybierając działkę budowlaną sprawdźmy też, czy nie znajdują się na niej duże drzewa, które będą nam przeszkadzać przy zagospodarowaniu terenu. Do wycięcia każdego takiego drzewa potrzebne jest pozwolenie od burmistrza lub wójta gminy. Dowolnie wycinać możemy jedynie drzewa owocowe, plantacyjne, lub te, których wiek nie przekracza 5 lat.

0 komentarze:

Prześlij komentarz