Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Kominek w salonie to symbol domowego ogniska, tworzy wyjątkowy nastrój i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jest to też świadectwo wysokiego statusu i uwieńczenie uważnie zaprojektowanego wnętrza. Kominek może też stanowić źródło ciepła dla całego domu.

W jaki sposób funkcjonuje kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym z zewnątrz wygląda tak samo jak zwykły kominek. Różnica polega na budowie wewnętrznej. Korpus otoczony jest przez zamknięty płaszcz, w którym woda krążąc odbiera ciepło z komory spalania. System taki podłączany jest do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu ciepło pochodzące z samego kominka krąży po całym domu.


Kominek z miedzianą wężownicą, źródło: http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,9839/Itemid,43/

Jednak czy warto zakładać kominek z płaszczem wodnym?

Zalety wyboru kominka z płaszczem wodnym

Przede wszystkim kominki z płaszczem wodnym są dużo bardziej efektywne w ogrzewaniu niż zwykłe kominki i dzięki podłączeniu do instalacji C.O. rozprowadza ciepło po całym domu.

Ponadto tego typu kominki zapewniają dodatkowe, efektywne źródło ciepła, które może przydać się w przypadku niezwykle zimnych dni lub przy awarii głównego kotła, czy ogrzewania elektrycznego.

Wady instalacji kominka z płaszczem wodnym

Niestety kominki tego typu są często dwukrotnie droższe niż zwykłe kominki. Do tego dochodzą też duże koszty instalacji i podłączenia kominka do systemu C.O.

W przypadku, gdy chcemy wykorzystać kominek z płaszczem do codziennego ogrzewania całego domu dochodzi dyskomfort stosowania takiego "kotła". W kominku musielibyśmy palić codziennie, gdyż paliwa starcza tylko na 8-10 godzin. Musimy wygospodarować też pomieszczenie czy suchą przestrzeń na drewno, które powinno przed spaleniem schnąć dwa lata. Ponadto w salonie pojawia się dużo brudu, a przednią płytę obudowy musimy myć co kilka dni.

Na forach dużo jest opinii od użytkowników kominków, którzy przyznają się, że rozpalają je sporadycznie tylko podczas świąt i ważniejszych okazji.

Podsumowując jezeli klimat kominka jest dla Ciebie ważny chcesz mieć ogień w domu codziennie i masz czas na podtrzymywanie tego ognia to kupuj kominek. Jeśli traktujesz to jako alternatywę dla gazu z czysto finansowych względów wybierz piec. A może tańszy piec i kominek bez płaszcza rozpalany wtedy gdy masz na to naprawdę ochotę a nie z musu bo dom trzeba ogrzać?
http://forum.gazeta.pl/forum/w,796,89253422,,kominek_z_plaszczem_wodnym_czy_warto_.html?v=2

Zdecydowanie odradzam ogrzewanie domu z kominka w salonie ...pracuje w budownictwie i często się z tym tematem stykam , nie wiem jak by musiał być zrobiony kominek i ile pieniędzy na niego wydane to i tak źródło brudu i zanieczyszczeń w salonie .... u większości moich znajomych którzy taki "mebel " posiadają po pewnym czasie stwierdzają ze jeżeli mieli by szanse pobudowania domu od nowa to już kominka by w nim nie umieścili ze względu ze jest on raczej drogim meblem , zachcianka , kaprysem , w którym rozpalane jest parę razy do roku i to przeważnie w święta .
http://www.planowo.pl/pokaz/2768/czy_warto_montowac_kominek

Ponadto ciekawe opinie pojawiają się też na:
http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=8754
http://www.grupy.otopr.pl/czy-kominek-z-plaszczem-wodnym,usn,8224248.html
http://forum.gazeta.pl/forum/w,217,108145435,108145435,Czy_warto_zakladac_kominek_z_plaszczem_wodnym.html

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Właśnie szukam firmy zduńskiej na śląsku bo jak wpisuje w google kominki śląsk to niema za dużo sensownych wyników.

Może umie ktoś mi polecić jaką sprawdzoną firmę.

Prześlij komentarz