Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Montaż okien o zwiększonych właściwościach termoizolacyjnych pozwala zredukować całoroczną ucieczkę ciepła z budynku. Energooszczędne okna charakteryzują się kilkoma istotnymi cechami, pozwalającymi osiągnąć wysoki wskaźnik szczelności. Aby dokonać najkorzystniejszego zakupu, warto zwrócić uwagę na kluczowe kwestie.
1. Wybierając okna należy sprawdzić podany współczynniku przenikania ciepła U [W/(m²·K)] szyb i ram. Niższy świadczy o lepszej jakości cieplnej. Zależy on od konstrukcji, wykonania oraz właściwości samych szyb i reszty materiałów.
2. Korzystne parametry izolacyjne posiadają okna z wkładem trzyszybowym, a przez to z dwiema komorami z gazem szlachetnym: kryptonem bądź argonem. Warto wspomnieć, że krypton ma jeszcze lepsze właściwość izolacyjne od argonu. Wykonane tafle z hartowanego szkła float o grubość przeważnie po 4mm posiadają dodatkowo specjalną powłokę niskoemisyjną. Zastosowanie tego rodzaju konstrukcji pozwala zmniejszyć do 25% utraty ciepła w porównaniu z pakietem dwuszybowym.
3. Dla większego komfortu użytkowania dobrze wybrać okna z szybą zewnętrzną pokrytą powłoką łatwo zmywalną, hydrofilną. Z kolei, by zwiększyć bezpieczeństwo, dogodną opcją są okna z wewnętrzną szybą laminowaną. W razie ewentualnego rozbicia szyby laminowanej, kawałki szkła zostają zespolone z folią. Szyba laminowana pozwala także ograniczyć przenikanie promieni UV do 95%.
4. Wartość współczynnika U jest odmienna dla różnych profili okiennych:
- rama drewniana 1,4 – 1,6 W/(m2K),
- rama z PVC 1,45 – 1,8 W/(m2K),
- rama aluminiowa – profile izolowane 2,8 W/(m2K),
- rama aluminiowa – profile nieizolowane 6,3 W/(m2K)
Wynika z tego, że najlepszą opcją są ramy wykonane z drewna. Natomiast zastąpienie stalowych wzmocnień ram okiennych kompozytami poliestrowo-szklanymi uszczelnionymi pianką poliuretanową pozwala zmniejszyć straty energii prawie do 30%.
5. Ilość obwodowych uszczelek zewnętrznych, obecność przekładek termicznych odgrywają także istotną rolę w izolacji cieplnej. Można zamówić osadzenie uszczelki wewnątrz profilu ościeżnicy do standardowych plastikowych okien z umieszczonymi dwiema uszczelkami na ramie. W oknach drewnianych często zainstalowana jest jedna uszczelka we wrębie skrzydła, jednak specjalne wyżłobienie na jego profilu pozwala zamontować drugą uszczelkę.

Energooszczędne okna mają szansę być udaną inwestycją na lata, jeśli zadbamy, by zostały umiejętnie wstawione. Piorunujące znaczenie ma ograniczenia wszelkich mostków termicznych, czyli miejsc wzmożonej ucieczki ciepła. Fachowe ocieplenie nadproży i właściwe osadzenie parapetów pozwalają dłużej utrzymać panującą temperaturę w domu oraz mieszkaniu.

Zobacz też ciekawe informacje:Energooszczędne okna moda czy konieczność
Energooszczędne okna moda czy konieczność

1 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Jeśli chodzi o okna, warto jeszcze uwzględnić dwa czynniki.

Po pierwsze, lokalizację okien w budynku, aby pozyskiwać możliwie dużo energii słonecznej i nie marnować jej bez sensu. Z tym się, niestety, nierzadko wiąże konieczność zmian układu pomieszczeń.

Po drugie, uwzględnić dodatkowe izolacje cieplne, np. rolety czy okiennice. Ale nawet zwykłe żaluzje zmniejszają straty ciepła przez okna...

Prześlij komentarz