Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Podstawą dobrze zrealizowanego projektu wnętrza jest trafna decyzja o barwie tła. Wybór koloru farby do ścian wewnętrznych powinien być dokonywany po ustaleniu odcieni mebli, zasłonek, obić. Palety barw udostępnione klientom mają na celu zapoznać z ofertą oraz pomóc w podjęciu decyzji zakupu.

Po wybraniu odcieni z wzornika warto najpierw nabyć testery kolorów. Są to niewielkiej ilości farby pozwalające przed finalnym pomalowaniem ścian i sufitów sprawdzić interesujący nas odcień. Próbki kolorów dają możliwość zminimalizowania ryzyka pomyłki i uniknięcia związanych z nietrafnością decyzji niepotrzebnych kosztów oraz straty czasu. Zdarza się, że wybrane przez nas zestawienia kolorów widziane na wzorniku, którego przeważnie białe tło nadaje nawet bladym odcieniom żywszego oblicza, zupełnie odbiegają od finalnego efektu realizowanego w domu przy specyficznych warunkach oświetlenia. Zupełnie inne sprawia wrażenie kolor widziany na niewielkich rozmiarów powierzchniach w sklepie niż na rozległym obszarze całych ścian pomieszczenia.

Wiele istotnych elementów wpływa na widziane kolory ścian wewnętrznych. Dużo zależy od wielkości pokrywanych przestrzeni, faktury nawierzchni oraz oświetlenia – dziennego i sztucznego. Pamiętajmy, że światło halogenowe jest zbliżone do naturalnego, ale mniej od niego niebieskawe przez co słabiej schładza widziane barwy. Natomiast w świetle żarowym ściany sprawiają wrażenie bardziej żółtych, przykurzonych. Dlatego planując takie oświetlenie, warto zdecydować się na pokrycie ścian farbami o ciepłych: żółtych, pomarańczowych, czerwonych czy brązowych tonach. Z kolei farby niebieskie i zielone są najlepiej eksponowane w pomieszczeniach widnych południowo-zachodnich.

Weryfikując kolor farby, należy zwrócić uwagę na połysk i fakturę ścian. Gładkie, równe powierzchnie pozwalają stworzyć wrażenie żywszych, intensywniejszych, ciemniejszych barw. Porowata faktura rozpraszająca światło sprawia, że widziany przez nas kolor staje się jaśniejszy i bardziej wyblakły. Ten sam efekt obserwuje się przy pokrywaniu ścian grubszą warstwą farby. Dwukrotne malowanie pozwala uzyskać ciemniejszy, głębszy kolor.

Na odcień farby mają również pływ dodatki użyte w jej produkcji. Farby akrylowe mają bardziej niebieskawy odcień w porównaniu do alkidowych. Farby alkidowe nazywane często ftalowym sprawiają wizualne wrażenie bardziej żółtych.

Źródła http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/kolory/wybor_kolorow/wybor_kolorow_do_scian_wewnetrznych
http://www.urzadzamy.pl/salon/jaka-kupic-farbe-do-malowania-scian,5435_9220.htm

0 komentarze:

Prześlij komentarz