Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wybór projektu gotowego to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu. Mimo, że cena projektu gotowego to tylko niewielki ułamek całości kosztów poniesionych na budowę, decyzja ta może zaważyć, także negatywnie, na dalszych pracach i, co najważniejsze, na późniejszym użytkowaniu domu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu domu?

Przede wszystkim, należy zachować zimną krew. Najlepszym projektem domu nie będzie taki, który zaimponuje sąsiadom czy znajomym, a taki, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Dlatego przy podejmowaniu decyzji powinniśmy kierować się rozumem i na zimno przeanalizować wszystkie wątpliwości.

Poniżej przedstawiam kilka aspektów, których analiza może być przydatna przy wyborze domu:
- Czy jest garaż
- Czy z garażu jest bezpośrednie przejście do domu
- Czy przejście z garażu do domu nie jest przez kotłownię (wyobraź sobie przejście w wyjściowych ubraniach do garażu przez pomieszczenie w którym zawsze jest brudno)
- Czy w garażu, oprócz samochodu uda Ci się też zmieścić kosiarkę, rowery, szafkę z narzędziami? Można narysować model samochodu w odpowiedniej skali i przymierzyć do projektowanego garażu.
- Czy jest kotłownia (na niektórych projektach jej nie ma)
- Czy wejście do kotłowni jest z zewnątrz / garażu, czy trzeba przechodzić przez dom (szczególnie istotne w przypadku palenia węglem czy ekogroszkiem - będziesz musiał nosić materiał przez cały dom)
- Czy są wystarczająco szerokie. W projektach gotowych klatki schodowe są zazwyczaj wąskie. Wielu to odpowiada, ale może Tobie nie
- Czy kuchnia jest wystarczająco duża, żeby pomieścić się ze wszystkim. Sprawdź sobie jaką powierzchnię kuchni masz teraz.
- Jeżeli planujesz kupno projektu z poddaszem użytkowym to uważaj na spady stropu. Pokój może mieć 10 metrów kwadratowych powierzchni, ale przez całość może biec pochylony sufit i może okazać się, że już w połowie pokoju jego wysokość jest mniejsza niż 1,8 metra (więc tu już się nie wyprostujesz)
- czy projekt zgadza się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - na przykład czy dach ma właściwy kąt nachylenia, etc.
- pamiętaj też, że jeżeli będziesz chciał grzać drewnem lub węglem będziesz potrzebował dodatkowego miejsca na jego składowanie. To samo w przypadku drewna kominkowego - szczególnie, jeżeli będziesz miał świeże drzewo, które trzeba sezonować
- zobacz, czy w holu zmieści się szafa na płaszcze i buty
- w projekcie przydałoby się małe pomieszczenie na schowek, gdzie będziesz mógł trzymać odkurzacz, mopa i inne tego typu urządzenia i środki czystości
- pomyśl, czy nie potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia na mniej używane przedmioty - takiego strychu na choinkę, narty, etc.
- Rozsądne standardy powierzchniowe domu jednorodzinnego dla ludzi o średnich wymaganiach to: kuchnia - 10~15 m2, wydzielona jadalnia - 12 m2, pokój dzienny od 20 m2, sypialnia rodziców - 11~13 m2, sypialnie dla dzieci - 8~15 m2, pokój gościnny - 7~10 m2, łazienka - 4~8 m2, pralnia z suszarnią - 3 m2.
- pamiętaj też o odpowiednim nasłonecznieniu. Większość projektów ma zaznaczoną stronę od południa. Warto odpowiednio ustawić projekt na działce tak, aby strona południowa na projekcie odpowiadała faktycznym stronom świata

Źródła:
http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/107/Co-jest-wazne-przy-wyborze-gotowego-projektu-domu-Na-co-zwracac-uwage/
http://www.pro-arte.pl/warto-wiedziec/30/

Zobacz też:
Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu
Zawiadomienie o zakończeniu budowy domu
Etapy budowy domu
Gotowe projekty wnętrz

1 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Ja bym jeszcze dołożył uwagę, że dom według dobrego projektu będzie energooszczędny, ale bez poprawek prawie żaden gotowy projekt takiego warunku nie spełnia. :(

Prześlij komentarz