Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jeszcze do nie tak dawna nikt nie borykał się z dylematem, jaką kuchenkę zakupić do swojego domu. Obecnie w sprzedaży oprócz kuchenek gazowych mamy do wyboru kuchenki elektryczne z płytami ceramicznymi lub indukcyjnymi bądź tzw. kuchenki gazowo-elektryczne, czyli połączenie gazowej płyty kuchennej z elektrycznym piekarnikiem. Obecnie wielu mieszkańców zarówno nowych jak i starych zabudowań może swobodnie decydować się na najkorzystniejszą opcję grzewczą dla swoich potrzeb. Watro przedstawić zestawienie najistotniejszych zalet i wad dostępnych na rynku kuchenek pomocne w problematycznej kwestii, czym kierować się podczas wyboru własnej kuchenki.

Z pewnością na decyzję o rodzaju kuchenki ma wpływ dostępność zasilającego ją paliwa. W budynku pozbawionym sieci gazowej wybór jest mocno ograniczony. Z drugiej strony jeśli chcemy zastąpić wcześniej używaną kuchenkę gazową elektryczną trzeba zorientować się, czy posiadamy instalację wymaganą do podłączenia urządzenia w domu. Wszystko zależy od rodzaju płyty kuchennej. Wybierając znamienitą większość płyt indukcyjnych czy tradycyjnych ceramicznych grzejnych, trzeba się liczyć z koniecznością dysponowania zasilaniem trójfazowym. W przypadku kuchenek gazowo-elektrycznych nie ma potrzeby martwienia się instalacją trójfazową (napięcie 380 V), wystarczy dostępny obwód elektryczny o napięciu 220 V z bezpiecznikiem. Warto wiedzieć, że montaż kuchenki elektrycznej nie wymaga obecności specjalisty. Inaczej ma się sprawa z zainstalowaniem kuchenki gazowej, gdyż potrzebna jest wizyta osoby z uprawnieniami. Jeżeli nie znamy odpowiedniego fachowca, można się zwrócić o polecenie takowego w punktu sprzedaży kuchenek gazowych.

Kuchenki gazowe oraz elektryczne posiadają dość zbliżone ceny z subtelną korzyścią po stronie tych pierwszych. W kwestii finansowej większe znaczenie przemawiające za wyborem urządzeń gazowych ma ich dużo niższy koszt eksploatacji. Opłaty za zużywany prąd elektryczny znacznie przewyższają cenę gazu. Wielu mieszkańców dodatkowo ma wliczony gaz w ryczałcie, co stwarza jeszcze korzystniejszą alternatywę w codziennym użytkowaniu.

Kuchenki gazowe wiążą się jednak ze ściśle określonymi ograniczeniami, mianowicie nie w każdym miejscu mogą być umieszczone. Przede wszystkim nie należy montować kuchenki w pobliżu okna na odległość mniejszą niż pół metra, grozi to zgaszeniem płomienia i kumulacją gazów w pomieszczeniu, w którym dodatkowo musi być obecny co najmniej jeden kanały wentylacji grawitacyjnej. Nie wolno także łączyć kanału wentylacyjnego okapu nad kuchenką z kanałem grawitacyjnym w budynku.

Kuchenki gazowe swoim bezpieczeństwem nie odbiegają od standardu kuchenek elektrycznych. Posiadają szereg zabezpieczeń przed niekontrolowanym wypływem gazu oraz przypadkową ingerencją dzieci: na przykład, aby zapalić palniki nie wystarczy przekręcić pokrętła, trzeba je przycisnąć i przytrzymać chwilę w tej pozycji, natomiast potrójne tafle szklanych drzwiczek od piekarnika chronią przed poparzeniem.

Płyty indukcyjne nadal budzą wiele obaw wśród społeczeństwa.Wielu dorosłych podkreśla wadę zimnych płyt w kuchenkach elektrycznych, jako czynnik pozwalający dzieciom przywyknąć do małego zagrożenia ze strony urządzeń. Maluchy mogą później bagatelizować możliwość poparzenia się palnikami kuchenek gazowych posiadanych przykładowo w domu dziadków. Również ciężko jest zaufać mechanizmom opartym w swoim działaniu na wytwarzaniu pola elektromagnetycznego, nawet jeśli miałby ono działać tylko wewnątrz postawionego na płycie garnka.

Kuchenki elektryczne z pewnością mają przewagę nad gazowymi jeśli chodzi o nowoczesny, elegancki wygląd jak i łatwość utrzymania w czystości. Nieraz ciężko jest pozbyć się zaschniętego brudy wokół gazowych palników, podczas gdy płyty ceramiczne wystarczy przetrzeć szmatką. Dużo mówi się od lepszym wykorzystaniu energii elektrycznej przez kuchenki nim zasilane oraz piekarniki w kuchenkach elektryczno-gazowych. Dokładne przyleganie garnków do płyty indukcyjnej pozwala wyeliminować straty prądu, dodatkowo wiele modeli posiada czujniki wyłączające dopływ prądu po zdjęciu naczynia z pola grzewczego. Także wielu alergologów zwraca uwagę na możliwy wpływ gazu ziemnego na zaostrzenie stanów astmatycznych, wliczając go do grona jednego z wielu czynników wywołujących obturację płuc.

Polecam Ciekawe informacje dotyczące wentylacji w kuchni

http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/144/Lepsza-kuchenka-gazowa-czy-elektryczna-Ktora-wybrac/

0 komentarze:

Prześlij komentarz