Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Certyfikat energetyczny (lub świadectwo charakterystyki energetycznej) budynku to dokument określający energooszczędność domu lub mieszkania od strony ogrzewania. Głównym elementem certyfikatu jest wartość wskaźnika oceny charakterystyki energetycznej budynku, oznaczony parametrem E. Określa on ile energii potrzeba na ogrzanie metra kwadratowego domu w ciągu roku i przedstawiany jest w formie wykresu, który pokazuje porównanie wartości parametru E z wymogami norm WT2008.

Konieczność posiadania certyfikatów energetycznych dla domów i mieszkań weszła w życie w 2009 roku. Ale dotyczy tylko sytuacji zmiany właściciela nieruchomości lub oddania do użytkowania nowego domu. Certyfikat energetyczny wykonuje uprawniony audytor. Koszt wykonania takiego świadectwa waha się od 500 do 1500 zł.

Certyfikat energetyczny domu jednorodzinnego

Do czego służy certyfikat energetyczny budynku?

Mimo, że świadectwo energetyczne pokazuje parametr E w porównaniu z normami, to jednak zachowanie tych norm nie jest wymagane i nie spełnienie tych wymogów nie podlega żadnym karom. Głównym celem certyfikatów energetycznych budynków jest uświadomienie ludziom faktu istnienia energochłonności budynku i nakłonienia inwestorów czy właścicieli domów do planowania lepszej izolacji. Świadectwo energetyczne ma głównie znaczenie w przypadku sprzedaży domu. Sprzedający musi pokazać potencjalnym kupcom wysokość wskaźnika oceny charakterystyki energetycznej, co może być argumentem do ustalania ceny. Może być też argumentem do wyboru innego domu, bardziej energooszczędnego.

Ponadto, znając wskaźnik E i koszt wytworzenia 1kWh ciepła przy danym systemie ogrzewania, możemy obliczyć średni roczny koszt ogrzewania domu. Co znów może być argumentem przy kupnie domu lub po prostu informacją na temat przyszłych kosztów.

Zobacz też:
Jak działa centralne ogrzewanie
Świadectwa energetyczne - oferty

http://blog-ekologiczny.blogspot.com/2010/12/co-to-jest-swiadectwo-charakterystyki.html
Na czym polega dom pasywny
http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/176/Ile-kosztuje-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-dla-domu-jednorodzinnego/

1 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Koszt ogrzewania istotnie można obliczyć, ale nie w oparciu o wskaźnik EP widoczny na suwaku, tylko o wskaźnik EK. :)

Prześlij komentarz