Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Kiedy planujemy zakup paneli, pojawia się trudny wybór co do ich koloru, faktury. Zasad zestawienia barw ścian, sufitu oraz podłogi jest tyle, ile indywidualnych gustów. Jedni wolą silniejsze kontrasty, inni uznają harmonię zbliżonych odcieni. Jakbyśmy jednak nie byli pewni swojego wyboru, warto zakupić kilka pojedynczych paneli, w celu przetestowania ich w domu. Może się okazać, że wspaniale wyglądający nam odcień nie będzie współgrał z kolorami wnętrza pokoju.

Gdy planujemy urządzić słoneczne, ciepłe pomieszczanie, dobrym rozwiązaniem są jasne panele. Znacznie łatwiej utrzymać je w czystości, także ewentualne rysy są mniej na nich widoczne w porównaniu z ciemnymi. Dlatego ciemniejsze warto zakupić lepszej jakości, aby dłużej wyglądały jak nowe. Intensywne, głębokie kolory paneli preferuje się w pokojach o białych ścianach i planowanych jasnym wyposażeniu. Ale to, czy wybierzemy kolor podłogi jaśniejszy czy ciemniejszy od ścian, zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań. Warto poeksperymentować z fakturami klepek, mozaik czy wyraźnych słoi. Aby nie pogubić się w dowolności wyboru, powinno się przestrzegać elementarnej zasady: przy łączeniu deseni wzory powinny mieć wspólny element: motyw, kolor lub styl.

Szukając odpowiadających nam paneli zwraca się uwagę na klasy ścieralności i używalności. Do pokoi o mniejszym natężeniu ruchu można zakupić panele klasy AC3, o dobrej odporności na ścieranie. Wielu fachowców poleca wyższą klasę AC4, a nawet AC5 o wiodącym przeznaczeniu do obiektów użyteczności publicznej. Aby chronić powierzchnię podłogi przed zarysowaniem, dobrze jest zabezpieczyć meble podkładkami z filcu np. gotowymi samoprzylepnymi.

Kiedy wybierzemy odpowiadające nam panele, nie zapominajmy o zakupie foli, podkładzie oraz listwach. Dobry efekt dźwiękochłonny i poziomujący mają maty z pianki o grubości 6mm. Jeśli chodzi o listwy, wybór kolorów jest znaczny i można z powodzeniem dopasować je do paneli. Ciekawą opcją stanowią listwy podłogowe o krawędziach wykonanych z elastycznej gumy, która idealnie przylega do powierzchni, zacierającej nawet spore nierówności. Kupując listwy warto dokładnie sprawdzić ich wygląd, może się zdarzyć, że partie teko samego rodzaju znacznie się różnią miedzy sobą kolorem a nawet wzorem. W mieszkaniu przy łączeniach takie niuanse są bardzo widoczne.

Zobacz też:
Wyrównywanie podłogi wylewką samopoziomującą
Parkiet czy panele?
Parkiety, panele - oferty usług

0 komentarze:

Prześlij komentarz