Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Sufity podwieszane znajdują wiele zastosowań, a ich istotną zaletą jest możliwość zakrycia nierównego sufitu zwłaszcza na łączeniach płyt betonowych w blokach. Jeśli decydujemy się własnoręcznie zamontować płyty kartonowo - gipsowe, warto przybliżyć etapy postępowania, aby uniknąć późniejszych pęknięć na ich łączeniach.

Samo układanie płyt na zakładkę na wcześniej przywierconych i wypoziomowanych metalowych profilach nie zapobiegnie powstaniu nieeleganckich szczelin. W miejscu styku powinno być wcześniej wykonane fazowanie krawędzi obu płyt, jeśli nie mają fabrycznego spłaszczenia. Do fazowania przydatny jest strug lub pilnik zdzierak. Przy braku tych urządzeń można posiłkować się nożem. Fazowanie pozwala uzyskać odpowiednie połączenie podczas wypełniania spoin masą szpachlową Uniflott. Po nałożeniu pierwszej warstwy i lekkim stwardnieniu stosuje się taśmę spoinową. Siatkę nałożoną na całej długości przylegających do siebie płyt pokrywa się kolejną warstwą masy szpachlowej. Po jej związaniu szlifuje packą z siatką lub papierem drobnoziarnistym i powtarza cały zabieg z bardziej rozrzedzoną mieszaniną. Do wypełniania spoin w sufitach podwieszanych lepiej nie używać zwykłej gładzi gipsowej, gdyż ma tendencje do pękania przy drobnych ruchach płyt. Masą gipsową możemy natomiast szpachlować wgłębienia po wkręconych śrubach mocujących płyty do stelażu. Najłatwiej mocować płyty przy użyciu wkrętarki szybkoobrotowej z ogranicznikiem, który zapobiega zbyt głębokiemu ulokowaniu śrub i powstaniu większych ubytków w płycie. Do płyt kartonowo - gipsowych o standardowej grubości 12,5mm stosuje się czarne (fosforowane) śruby szybkiego montażu, rozmieszczone co 20-25cm wzdłuż profilu oraz w miejscach metalowych łat.

Należy zaznaczyć, że wkręcanie śrub zbyt blisko krawędzi płyt może powodować drobne pęknięcia, a nadmierne szlifowanie uszkadzać ich wierzchnią warstwę. Warto też wspomnieć, iż wyliczając ilość farby potrzebnej do pomalowania płyt kartonowo - gipsowych, trzeba wziąć poprawkę na ich wzmożoną chłonność i większe zapotrzebowanie do jednolitego pokrycia.

Zobacz też:
O czym pamiętać przy montowaniu sufitów podwieszanych
Sufity powieszane - usługi
Zastosowanie sufitów podwieszanych
Jak samemu zrobić sufity podwieszane?

0 komentarze:

Prześlij komentarz