Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jednym z dylematów na które natrafimy przy budowie domu jest wybór materiału na ścianki działowe. Jest to "problem" o tyle bardziej rozległy, że mamy do wyboru więcej materiałów niż w przypadku ścian nośnych. Możemy wybierać między cegłą pełną, dziurawką, pustakiem, betonem komórkowym czy płytami gipsowo kartonowymi. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety jeżeli chodzi o wytrzymałość, ciężar, izolację akustyczną, cenę, o tym poniżej.

Ścianki działowe z pustaków ceramicznych

Pustak ceramiczny to materiał często wybierany na ścianki w domach, które ściany nośne też mają z pustaka. Jest on wtedy jednak cieńszy niż na ścianach zewnętrznych. Zazwyczaj stosuje się pustaki o grubości 8,5 czy 12 cm, które później należy otynkować. Ścianki z pustaków ceramicznych są rozwiązaniem uniwersalnym - są bardziej wytrzymałe od płyt gipsowo kartonowych (można zawiesić coś cięższego - na przykład szafkę), lepiej też izolują hałas, są też lżejsze od cegieł pełnych, co jest istotne w przypadku ścianek działowych na poddaszu (strop musi wytrzymać obciążenia).

Cegła pełna

Ścianki działowe z pełnej cegły to rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia wytrzymałości oraz izolacji akustycznej. Zazwyczaj stosuje się grubość 12 cm i warstwę tynku. Ścianki działowe z cegły mają niestety tą wadę, że są bardzo ciężkie, cięższe od pustaków, więc konieczne jest wzięcie pod uwagę dodatkowego obciążenia przy projektowaniu stropu. Stawianie ścianek z cegły jest też dość pracochłonne ze względu na niewielkie rozmiary materiału.

Beton komórkowy

Beton komórkowy to alternatywa dla pustaków ceramicznych. Ściany z BK są lżejsze od pustaka, łatwiej się je muruje (bo są duże ale lekkie), ale z drugiej strony gorzej tłumią hałas i są mniej wytrzymałe - trzeba uważać z wieszaniem cięższych przedmiotów czy szafek.

Płyty gipsowo kartonowe

Płyty gipsowo kartonowe stosuje się zazwyczaj do stawiania ścianek o mniejszych wymogach wytrzymałościowych (na przykład jako ściany garderób). Ciężko na nich zawiesić cokolwiek cięższego niż obraz. Jest też duże ryzyko uszkodzenia takiej ściany, na przykład przy przestawianiu mebli czy zabawach dzieci. Ściany g-k mają też gorsze właściwości izolacyjne, dlatego, jeżeli liczy się tłumienie hałasu, stosuje się jeszcze warstwę wełny mineralnej. Płyty gipsowo kartonowe są też dosyć drogie i trudne w transporcie i przechowywaniu.

Zobacz też:
Materiały konstrukcyjne - oferty
Jak zapobiegać pękaniu sufitu podwieszanego
Sufity podwieszane - rodzaje i zastosowanie

0 komentarze:

Prześlij komentarz