Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Podłoga przed położeniem paneli, parkietu czy płytek wymaga mniej lub bardziej pracochłonnego przygotowania. Zdarza się, że dopiero po zerwaniu starych płytek PCV, linoleum czy wykładziny zostają odsłonięte wyraźne pęknięcia oraz znaczne nierówności w podłodze. Nieraz nie ma sensu zbyt skrupulatnie dążyć do wypoziomowania powierzchni, ale większe zagłębienia koniecznie trzeba wypełnić. Zapobiegnie to odklejaniu i pękaniu położonych płytek oraz wypaczaniu paneli, parkietu. Skrajne nierówności mogą przyczynić się nawet do złamania paneli, dlatego przed ich położeniem należy wyrównać podłoże.

Wykonanie wylewki nie jest skomplikowanym zajęciem, ale wymaga czasu i nieraz trzeba się liczyć z dość dużym wydatkiem na zakup samopoziomującej wylewki. Jeśli planujemy samodzielnie wyrównać podłogę, pierwszym krokiem jest oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń oraz 2-3 krotne zagruntowanie emulsją gruntującą. Większe pęknięcia w podłodze warto wypełnić klejem epoksydowym. Preparat ten zapobiegnie ewentualnemu przeciekaniu wylewki samopoziomującej przez głębokie szczeliny w betonie.

Następnym etapem jest oznaczenie wysokości, do jakiej wylejemy podkład podłogowy. Jeżeli szczególnie zależy nam na wypoziomowaniu podłogi szukamy najwyższego punktu powierzchni na obwodzie pomieszczenia i od niego rozpoczynany rozprowadzanie wylewki. Natomiast gdy chcemy jedynie wypełnić większe zagłębienia, pokrywamy je bardziej centralnie.

Na opakowaniu wylewki znajdziemy informację, jaką grubość może mieć jej warstwa. Przy obliczaniu ilości potrzebnego materiału przydaje się przelicznik 15-20 kg zaprawy na 1 m2 jednocentymetrowej grubości. Suchą zaprawę wsypujemy do odmierzonej wody w przygotowanym, czystym pojemniku i mieszamy. Pomocna jest przy tym wiertarka elektryczna z mieszadłem do zapraw. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji wylewamy ręcznie zaprawę z pojemnika. Wylewkę rozprowadzamy po powierzchni szerokimi pacami stalowymi lub gumowymi. Można do tego wykorzystać także inne płaskie narzędzia. Staramy się wylewać zaprawę w sposób w miarę ciągły, aby kolejne porcje mogły się połączyć przed związaniem. Jeśli w masie znajdą się pęcherzyki powietrza, usuwamy je przesuwając po powierzchni kolczystym wałkiem lub szczotą o gruby, plastikowym włosiu. Zbyt szybkie wysychanie wylewki niesie ze sobą ryzyko pęknięć, dlatego dobrze jest chronić podłoże przed intensywnym nasłonecznieniem czy przeciągami. W niekorzystnych warunkach przydatne będzie zabezpieczenie folią.

Po naniesieniu samopoziomującej wylewki należy odczekać minimum 24 godziny przed rozpoczęciem układania płytek. W przypadku paneli i parkietu czas potrzebny do wyschnięcia powinien być jeszcze dłuższy, czyli około kilku dni.

0 komentarze:

Prześlij komentarz