Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wilgoć w domu może być dużym problemem, który dotyka przede wszystkim stare i nieocieplone domy, a także budynki w których mimo ocieplenia obecne są mostki termiczne powodujące miejscowe obniżenie temperatury ściany poniżej poziomu skraplania wody.

Dlaczego wilgoć w domu jest zjawiskiem niepożądanym? Wie o tym każdy, kto choć chwilę spędził w domu z problemem wilgoci. Wilgoć wchodzi na ściany i powoduje zniszczenie materiałów wykończenia wnętrz i gnicie mebli. Wilgoć powoduje, że dom śmierdzi stęchlizną, którą przesiąkają też nasze ubrania. Wilgoć sprzyja też rozwojowi pleśni i innych grzybów, które oprócz wpływu na wygląd wnętrza mogą też wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników wywołując choroby i alergie. Dlatego walka z wilgocią w domu jest tak ważna.

Powody wilgoci na ścianach


Powodów wilgotnienia ścian w domu może być wiele.
  • Najczęstszą przyczyną pojawienia się wilgoci w starych domach jest brak odpowiedniego ocieplenia i izolacji ścian od niskich temperatur i warunków atmosferycznych na zewnątrz.
  • Powodem może być też zła izolacja fundamentów i wilgotnienie murów od ziemi.
  • Obecność wilgoci w nowych domach może być spowodowana błędami w wykonaniu i izolacji ścian czy fundamentów - tzw mostkami termicznymi lub też, co może niektórych dziwić, zbyt szczelnymi oknami, które przy braku wentylacji mechanicznej mogą powodować niedostateczne wentylowanie pomieszczeń i gromadzenie się wilgoci w miejscach, które są najzimniejsze (ściany).


Pozbywanie się wilgoci ze ścian


Wilgoć na ścianach w domuSposobów pozbywania się wilgoci jest tak wiele jak powodów jej powstawania. Najprostszym sposobem, który możemy sami wypróbować jest nagrzewanie pomieszczeń do temperatury 30-35 stopni i ich odpowiednia wentylacja. Do nagrzewania możemy wykorzystać grzejniki lub specjalne nagrzewnice. Są też metody osuszania przy użyciu mikrofal. Jednak na własną rękę raczej niewykonalne i dosyć drogie (kilkanaście tysięcy zł za cały dom). Po osuszeniu pomieszczeń warto usunąć przyczynę powstawania wilgoci - zastosować odpowiednią izolację i ocieplenie ścian od zewnątrz, co zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci z powrotem do domu.

Zobacz też:
Osuszanie ścian
Jak pozbyć się wilgoci ze ścian
Osuszanie budynków - oferty
Usuwanie grzyba z pomieszczeń

0 komentarze:

Prześlij komentarz