Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ostatnio coraz bardziej popularne są lokaty jednodniowe. Banki reklamują ich zalety, przede wszystkim dużo wyższe faktyczne oprocentowanie niż w przypadku lokat terminowych. Ale jakie są prawdziwe różnice między lokatami jednodniowymi a terminowymi? I na czym one polegają?

Zaletą lokat jednodniowych jest naliczanie odsetek każdego dnia. Dzięki czemu każdego dnia rośnie kwota od której liczone są odsetki. Kolejną zaletą jest sposób obliczania podatku. Jeżeli odsetki otrzymujemy każdego dnia, wtedy każdego dnia zostaje obliczany podatek. Jednak kwota podatku zawsze zaokrąglana jest do pełnej złotówki. Jeżeli obliczona kwota podatku jest mniejsza niż 50 groszy, wtedy faktyczny podatek wynosi 0 zł. Dzięki temu, przy kwotach, które na lokacie dają mniej niż 50 groszy odsetek dziennie praktycznie nie płacimy żadnego podatku. Na przykład pryz lokacie jednodniowej o oprocentowaniu 3,5% podatku nie płacimy od kwot mniejszych niż około 25 000 zł.

Kolejną zaletą lokaty jednodniowej jest możliwość jej likwidacji w każdym momencie, co nie wpływa na wysokość uzyskanych odsetek. W przypadku gdy likwidujemy lokaty terminowe przed zakończeniem ich terminu, wtedy często tracimy połowę lub całość odsetek.

Jedyną wadą lokat jednodniowych jest ich zmienne oprocentowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiego poziomu stóp procentowych. Gdy zakładamy lokatę terminową o stałym oprocentowaniu, wtedy mamy pewność, że oprocentowanie pozostanie niezmienione niezależnie od wahań stóp procentowych ani poziomu WIBOR. Dla lokaty jednodniowej to oprocentowanie może ulec zmianie. Jednak obecnie ten poziom jest dosyć niski, więc jest małe prawdopodobieństwo dalszej obniżki stóp procentowych, więc ta wada lokat jednodniowych nie ma obecnie uzasadnienia.

Podsumowując, w obecnej chwili lokaty jednodniowe mogą być dużo bardziej korzystne od lokat terminowych. Konieczne są jednak dwa warunki. Przede wszystkim kwota lokaty nie może być większa niż (0,50 zł * 365 dni) / (19% podatku * oprocentowanie lokaty w skali roku). Po drugie, oprocentowanie lokaty jednodniowej musi być zbliżone do oprocentowania porównywanych lokat terminowych.

Na przykład, wpłacając 5 000 zł na trzy lokaty w mBanku (eMax plus - 3%, mLokata 3 miesięczna - 3,4% oraz lokata jednodniowa - 3,5%) po trzech miesiącach będziemy mieć następujący zysk (po odliczeniu podatku):
- eMax plus: 31,58 zł
- mLokata: 34,50 zł
- lokata jednodniowa: 43,82 zł

Możecie sprawdzić różnicę dla różnych kwot i różnych poziomów oprocentowania korzystając z tego arkusza kalkulacyjnego.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Rzeczywiście obecnie lokaty terminowe przynoszą coraz to mniejsze zyski. Większość tych, które zostały założone około roku temu mogą przynieść nawet straty. Główną przyczyna takiej sytuacji jest skokowy wzrost inflacji w ostatnich miesiącach. Piszę o tym w artykule inflacja a zysk z lokaty. Muszę przyznać, że lokaty jednodniowe mogą być niezłym rozwiązaniem takiej sytuacji. Pozdrawiam!

Kasia pisze...

Zastanawiam się nad jedną kwestią odnosnie załączonego akrusza do porównywania lokat.
W owym arkuszu jest zalozenie ze dopisane odsetki z lokaty powiekszają kapitał. W mbanku jednak kapitalizacja odbywa się na koncie eMax plus.
Czyzby przez to zysk z owej lokaty nie byl nieco zawyzony w porownaniu?

Prześlij komentarz