Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jesień to najlepsza pora, by przeprowadzić gruntowne porządki i niewątpliwie niezbędny czas do zabezpieczenia ogrodu przed mrozem. Przygotowanie ogrodu do zimy wiąże się nie tylko z ochroną roślin i osłanianiem oczek wodnych, ale również konserwacja narzędzi.

Akcesoria ogrodnicze powinny być oczyszczone z ziemi, biomaterii, a następnie zabezpieczone przed wilgocią oraz niską temperaturą. Naostrzone narzędzia warto natłuść rozgrzaną parafiną lub olejem. Elementy metalowe chronimy przed korozją smarem. Najwygodniej ulokować przybory ogrodnicze w oddzielnym składziku, garażu czy szopie.

Ważne, by jesienią uprzątnąć opadłe liście z drzew. Chore liście, igliwie, pędy powinny być spalone, natomiast zdrowe nadają się do kompostowania. Warto przyciąć okwitłe kwiatostany oraz usunąć przegniłe owoce z trawnika. Nie podcinajmy jednak młodych pędów roślin, gdyż będą one bardziej podatne na infekcje i mniej oporne na mrozy. Także owoce nieoberwane powinny zostać usunięte, a robaczywe głęboko zakopane albo jeszcze lepiej spalone. Nie powinno się czekać zbyt długo z grabieniem trawnika, aby nie dopuścić do gnicia murawy oraz ryzyka rozwoju grzybni. Warto zainwestować w wieloskładnikowy nawóz mineralny wzbogacony żyznym kompostem dla wydajniejszego wzrostu roślin na wiosnę, ale nie należy późno stosować nawozów azotowych, które przedłużają wegetacje roślin, sprawiając, że nie zdążą one zdrewnieć przed zimą.

Aby zabezpieczyć zbiorniki wodne, które nie planujemy osuszyć przed zimą, warto wcześniej oczyścić z mułu, resztek roślin, przyciąć rozrośnięte pędy i wyrównać linię brzegową. Oczka wodne o głębokości powyżej jednego metra powinny pozwolić przetrwać pływającym w nim rybom, jeśli zapewnimy stały dostęp powietrza przez nieskuty lodem fragment tafli wody. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu wody z kranu oraz zabezpieczeniu gumowych węży przed zamarzającą wodą. Płytsze zbiorniki wodne powinno się osuszyć, a ich mieszkańcom zapewnić schronienie w widnych, chłodnych pojemnikach z wodą.

Przed nastaniem mrozów można sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. U nasady pni świeżo posadzonych roślin usypuje się kopczyki z ziemi, które chronią korzenie przed ujemną temperaturą. Dodatkowo słaniamy matami lub włókniną wrażliwe na mróz krzewy i byliny.

Poniższy film przedstawia, jak zabezpieczyć rośliny przed zimą.

0 komentarze:

Prześlij komentarz