Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Domy z bali są często spotykanymi obiektami na południu Polski. Góralscy cieśle mogą poszczycić się mistrzowską obróbką materiału pod drewniane budynki. Najczęściej wykorzystywane przez nich drewno to sosnowe lub ze świerku, a także olchy, jodły i modrzewia. Przeważnie stosuje się drewno suche o 19% wilgotności. Tradycyjnie wykonane domy z bali mogą być również montowane z drewna bezpośrednio po ścięciu i odkorowaniu. Zaletą schnięcia na budynku jest większa szczelność między osiadającymi balami. Bale układa się metodą wieńcową, a pomiędzy umieszcza watę mineralną. Miłośnicy naturalnych wnętrz mogą poprzestać na odsłoniętym drewnie lub według uznania zastosować między innymi płyty kartonowo-gipsowe.

Domy z drewna są ekologiczne, trwałe, ciepłe, nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej, a ich konserwacja wystarcza na 15-20 lat. Projekty domów z bali można dostosować do każdego krajobrazu. Koszt budowy metra kwadratowego wynosi 2-3 tysięcy złotych. Wadą jest jednak wyższe ubezpieczenia od murowanych domów o 20-30 procent. Chociaż na terenie kraju nie cieszą się taką popularnością co murowane, nie trudno znaleźć przeróżne, gotowe projekty domów z bali. Przeznaczone pod domki letniskowe lub przez cały rok użytkowe mogą być parterowe oraz posiadać poddasze, najczęściej bez przewidzianych piwnic.

Przykładowy dom z bali cena 1500,00 zł
Powierzchnia: 67,60m²
Min wymiary działki: 19,44m×23,24m

Przedstawiony dom z bali projekt: http://www.twojprojekt.pl/projekty/5968-gwarek-bal

Poniższy film ukazujący mozolną, ręczną obróbkę drewna i montowanie domu z bali pozwala docenić powstałe budynki warte swojej ceny.

0 komentarze:

Prześlij komentarz